Events Schedule

Kil Alanında Terapi: Bir Sensorimotor Sanat Terapisi Yaklaşımı

Deneyimin kendisi, Sensorimotor Sanat Terapileri ve Work at The Clay Field’in (Kil Alanında Terapi’nin) kalbidir. “Zihnin Ardına Bakmak: Sensorimotor Sanat Terapileri” sunumunun bir uzantısı olarak gerçekleşen atölye, teorik altyapıyla uygulamayı birleştirmeyi amaçlamaktadır. Belli standart ölçülere göre hazırlanmış kutu, kil ve su, Clay Field’in (Kil Alanı’nın) üç temel kaynağıdır. İşte bu alanda,  bir kişi, terapist eşliğinde...

Events Schedule

5 Hayvan Qigong

Beş Hayvan formu; Kaplumbağa, Turna, Yılan, Ejderha, Kaplan’dır. Bedeni zarif, akıcı ve hafif hale getirmek gayreti ile çalışılır. Her bir formun bir element, bir duygu, bir yin ve bir yang organla bağlantısı vardır. Formlar chi (kanal) meridyen egzersizidir. Bu formlar kung fu’nun içsel (nei-dan) çalışması ve temelidir.

Events Schedule

Mindfullness Meditasyonu

Sati yani Mindfulness (tam farkındalık) en yalın anlamıyla “an” da kalmaktır, içinde bulunduğumuz anı bilinçli ve yargısız bir şekilde farkederek yaşamaktır. Atölyemizde içgörü anlamına gelen Vipassana meditasyonu uygulayacağız. Bu meditasyonla amacımız dünyadan kopmak değil tam tersine olanı olduğu gibi görerek kendimize yaklaşmak. Kullanacağımız teknik nefes farkindalığı Anapanasati olacak. Goethe Faust’ta der ki “Zihin ne ileriye ne de geriye bakar. Mutluluğumuz yalnızca şu andadır” Nefes anda kalmanın en kolay yoludur çünkü nefes hep andadır.

Events Schedule

Underground Yoga

Freud psikanalizi arkeolojik kazıya benzetir. Kazıdıkça, katman katman ilerledikçe ruhumuzun, zihnimizin, bedenimizin gömülerini keşfederiz. Underground Yoga da bu keşif için bir araç; duygularımızı, geçmişimizi, hikayemizi taşıyan fizisel ve enerji bedenimizde arkeolojik bir kazı... Köklenerek açılmak, köklenerek fiziksel bedenimizden enerji bedenimize uzanmak... Yoğun hissedeceğimiz asanalarla fiziksel bedenimizde derinlere doğru ilerleyeceğiz ve enerji bedenimizin dışarıya uzanan kapılarını fark edeceğiz.

Events Schedule

Kundalini Meditasyonu

Kundalini Yoga bir teknolojidir. Bedenin, ruhun ve zihnin en mükemmel / en sağlıklı haline gelmesi için çalışır. Bedendeki bütün sistemleri hedefleyerek şifalandırır, böylece zihnin ve ruhun da iyileşmesini sağlar. Etki alanı çok geniş ve derindir. Bir hayat biçimidir. Bu oturumda Kundalini Yoganın tarihi, felsefesi ve hayatımıza etkilerini paylaşıp sizlerden gelen sorular ile merak ettiklerinize cevaplar...

Events Schedule

Sabah Nefesi

Nefes, yaşam ve nefes her anın içinde var. Bu yüzden Sabah Nefesi çalışmasında yaşamda içinden geçtiğimiz duyguya ve hisse yönelik çalışarak bu duygu ve hisse olan tavrımızı dengeliyoruz. Bedenimizde yerleşen güven, güç, inanç, sevgi ve özgürlük duygularını dengeye getirerek “Nefesin Doğal” akışını yakalıyoruz.

Events Schedule

Çakra Meditasyonu

Tantra yoga teknikleri binlerce yıldır nesilden nesile aktarılan, içinde çakraları açma, kundalini enerjisini uyandırma egzersizlerini barındıran, yoganın ezoterik bir dalıdır. Bu kadim öğretiye göre, insanın 3 bedeni ve 3 ayrı zihni vardır. Bu üç beden/zihin grubu kendi boyutuna özgü prana (hayat enerjisi) ile işlev görür ve korunur. Hayat enerjisinin akışını sağlayan kanalların birleştiği ve kontrol edildiği enerji merkezlerine çakra denir.

Events Schedule

Şefkat Meditasyonu

Metta Bhavana, Budist gelenekten bir meditasyon tekniğidir. Metta, Pali dilinde bir kelimedir ve dilimizde yaklaşık olarak “dostluk, muhabbet ve şefkat içeren koşulsuz sevgi ve incelik” anlamına gelmektedir. Bhavana ise “geliştirme, büyütme” anlamındadır. Metta Bhavana, içimizdeki saf sevgi ve şefkat potansiyelini fark etmemize ve bu potansiyel ile kendimizle ve evrendeki tüm duyarlı varlıklar ile ilişkilenmemize yardımcı olur. İçimizdeki saf sevgi ve şefkat tohumlarını yeşerttikçe nefret, öfke gibi duygular çözülecek ve zihin sakin ve huzurlu bir farkındalığa doğru yol alacaktır. Metta Bhavana, fiziksel ve psikolojik sayısız faydasının yanı sıra toplumsal barış, dünya barışı ve çatışmaların çözümü konusunda da çok etkili bir araçtır.

Events Schedule

Kundalini Kök Çakra Meditasyonları

Kök çakra üzerine çalışmak bizi daha sakin, güçlü ve kararlı hale getirir. Sağlıklı bir kök çakra, insana doğal bir coşku, özgüven ve motivasyon ile stresli durumlarda dayanma ve devam etme yeteneği sağlar. İçgüdülerine hakim ve canlı, ayakları yere basan, doğaya ve aileye ait olma hissine sahip bir insan yaratır.

Events Schedule

Ekagrata Meditasyonu

1. Aşama: Pranayama (nefes kontrolü) çalışmaları ile soluma ritminin yavaşlatılması egzersizleri.
2. Aşama: Çağrışımların keyfine bırakılmış gündelik zihin üzerine... Psikolojik-zihinsel akışı, hareketliliği, dağınıklığı fark etme çalışmaları.
3. Aşama: Psikolojik-zihinsel akışı bütünleştirme denemeleri... Zihnin tek bir noktaya “çakılıncaya” kadar daraltılması egzersizleri. (Gözler açık, bir objeye odaklanma; bakışlar burun ucunda odaklanma, gözler kapalı iki kaşın ortasına odaklanma)

  • 1
  • 2