Events Schedule

Nefesin Gücü

Nefes, yaşam ve nefes her anın içinde var. Bu yüzden Nefesi Gücü çalışmasında yaşamda içinden geçtiğimiz duyguya ve hisse yönelik çalışarak bu duygu ve hisse olan tavrımızı dengeliyoruz. Bedenimizde yerleşen güven, güç, inanç, sevgi ve özgürlük duygularını dengeye getirerek “Nefesin Doğal” akışını yakalıyoruz.

Events Schedule

Iyengar Yoga

Iyengar yoga sistemi B.K.S Iyengar tarafindan geliştirilmiş bir hatha yoga türüdür. Asanaları doğru aksiyonlarla yapmayı, duruşların keskinliğini, detaylarını ve inceliklerini vurgulayan konsantrasyona ve çalışmaya dayalı bir yöntemdir. Duruşunu düzeltmek isteyen, pozlarda derinleşmeyi, detaylara inerek çalışmayı sevenlere önerilir. Tipik bir Iyengar yoga seansında pozlar birden fazla defa yapılabilir. Pozlar uzman tarafından gösterilir ve gerektiğinde blok, yastık, kemer, duvar gibi  destekler kullanılarak asanalar detaylı şekilde çalışılır.

Events Schedule

Yin Yoga

Her yaşa ve seviyeye uygun meditatif bir yoga uygulamasıdır. Pozlarda 3-5 dakika arası, uzun süre kalınır ve uygulama sırasında hedeflenen bölgelerdeki kaslar pasif bırakılır. Hem zihni, hem bedeni meditasyona hazırlar.

Events Schedule

Dinamik Hatha Yoga

Hatha Yoga bütün yoga tarzlarının temelidir. Yeni başlayan ve bir süredir yoga yapan herkes katılabilir. Temel yoga pozları ile nefesin yavaş ve ritmik bir şekilde senkronize olması amaçlanır. Bu bağlantı sağlandıktan sonra pozların içinde yavaşlayarak ya da uzun süre kalarak vücudun önemli merkezlerine bir nevi masaj yapılır.

Events Schedule

Çakra Meditasyonu

Tantra yoga teknikleri binlerce yıldır nesilden nesile aktarılan, içinde çakraları açma, kundalini enerjisini uyandırma egzersizlerini barındıran, yoganın ezoterik bir dalıdır. Bu kadim öğretiye göre, insanın 3 bedeni ve 3 ayrı zihni vardır. Bu üç beden/zihin grubu kendi boyutuna özgü prana (hayat enerjisi) ile işlev görür ve korunur. Hayat enerjisinin akışını sağlayan kanalların birleştiği ve kontrol edildiği enerji merkezlerine çakra denir.

Events Schedule

Şefkat Meditasyonu

Metta Bhavana, Budist gelenekten bir meditasyon tekniğidir. Metta, Pali dilinde bir kelimedir ve dilimizde yaklaşık olarak “dostluk, muhabbet ve şefkat içeren koşulsuz sevgi ve incelik” anlamına gelmektedir. Bhavana ise “geliştirme, büyütme” anlamındadır. Metta Bhavana, içimizdeki saf sevgi ve şefkat potansiyelini fark etmemize ve bu potansiyel ile kendimizle ve evrendeki tüm duyarlı varlıklar ile ilişkilenmemize yardımcı olur. İçimizdeki saf sevgi ve şefkat tohumlarını yeşerttikçe nefret, öfke gibi duygular çözülecek ve zihin sakin ve huzurlu bir farkındalığa doğru yol alacaktır. Metta Bhavana, fiziksel ve psikolojik sayısız faydasının yanı sıra toplumsal barış, dünya barışı ve çatışmaların çözümü konusunda da çok etkili bir araçtır.

Events Schedule

Kundalini Kök Çakra Meditasyonları

Kök çakra üzerine çalışmak bizi daha sakin, güçlü ve kararlı hale getirir. Sağlıklı bir kök çakra, insana doğal bir coşku, özgüven ve motivasyon ile stresli durumlarda dayanma ve devam etme yeteneği sağlar. İçgüdülerine hakim ve canlı, ayakları yere basan, doğaya ve aileye ait olma hissine sahip bir insan yaratır.

Events Schedule

Ekagrata Meditasyonu

1. Aşama: Pranayama (nefes kontrolü) çalışmaları ile soluma ritminin yavaşlatılması egzersizleri.
2. Aşama: Çağrışımların keyfine bırakılmış gündelik zihin üzerine... Psikolojik-zihinsel akışı, hareketliliği, dağınıklığı fark etme çalışmaları.
3. Aşama: Psikolojik-zihinsel akışı bütünleştirme denemeleri... Zihnin tek bir noktaya “çakılıncaya” kadar daraltılması egzersizleri. (Gözler açık, bir objeye odaklanma; bakışlar burun ucunda odaklanma, gözler kapalı iki kaşın ortasına odaklanma)

Events Schedule

Hui Chun Qigong

4 Dinamik 4 Statik hareket ve duruş, formu oluşturmaktadır. Bu çok önem verdiğimiz çalışma, diğer faaliyetlere temel oluşturur, bedeni güçlendirir, ilik, kas, tendon, kirişler ve iskelet üzerinde etkilidir. Duruş bozukluklarını giderir, zihni sakinleştirir, nefesi düzenler, denge duygusu gelişir, chi hissedilebilir hale gelir.

Events Schedule

Mindfullness Meditasyonu

Sati yani Mindfulness (tam farkındalık) en yalın anlamıyla “an” da kalmaktır, içinde bulunduğumuz anı bilinçli ve yargısız bir şekilde farkederek yaşamaktır. Atölyemizde içgörü anlamına gelen Vipassana meditasyonu uygulayacağız. Bu meditasyonla amacımız dünyadan kopmak değil tam tersine olanı olduğu gibi görerek kendimize yaklaşmak. Kullanacağımız teknik nefes farkindalığı Anapanasati olacak. Goethe Faust’ta der ki “Zihin ne ileriye ne de geriye bakar. Mutluluğumuz yalnızca şu andadır” Nefes anda kalmanın en kolay yoludur çünkü nefes hep andadır.