Events Schedule

Stres Yönetimi İçin Yoga Terapi

Stres nedir, yoga terapi stres yönetiminde etkili midir? Sorusu üzerine şekillenen bir pratik. Bunun yanında yoga terapi uygulamalarının çeşitleri de konuşulacak ve uygulama yapılacaktır.

Events Schedule

Travma Fizyolojisi ve Bedenin Bütünsel Şifası

Günümüz yaşamı eksik olanların altını çokça çizmekte, çalışma koşulları, beden ile zihinsel bağın kopması bizi kas-iskelet sistemi sorunlarına,  patlayan bombalar güvende hissedememe hali kronik strese, duygusal destek yetersizliği ve ifade alanı kısıtlılıkları da psikolojik travmaya neden olabiliyor. SE ve Yoga Terapi her ikisi de travmaların yarattığı olumsuz etkileri ortadan kaldırmaya yönelik, beden merkezli psikobiyolojik bir yaklaşım. Birisi Batı’dan diğeri Doğu’dan geliyor ve dengeyi arıyor. Tüm dünyadaki psikojik destek anlayışlarına beden de dahil oluyor. Travmaya Somatik Deneyimleme® (‘Somatic Experiencing®)* kapsamında yaklaşıp, güçlenerek ve gülümseyerek travmadan geçebilmeyi mümkün kılan sistemleri konuşacağız.

Events Schedule

Kundalini Yoga

Kundalini Yoga, diğer adıyla “Farkındalık Yogası”, yaşına ya da fiziksel becerilerine bakılmaksızın herkes tarafından yapılabilecek basit yoga tekniklerinden oluşur. Kundalini; nefes (pranayama), yoga duruşları (asanalar), çent etme (mantra), ses ve meditasyondan oluşan bir bütündür. Enerjinizi yükselterek en yüksek bilinç halini deneyimlemenizi amaçlayan Kundalini Yoga sayesinde sağlıklı bir bedene ve dengeli bir zihne sahip olabilirsiniz. Kundalini Yoga; güçlü ve etkili bir kendini dönüştürme ve kişisel gelişim sistemidir.

Events Schedule

Konsantrasyon’dan Meditasyon’a: İç ve Dış Alan Farkındalığı

Bedende denge ve ağırlık merkezine yoğunlaşarak başlayan meditatif farkındalık uygulaması, dış alan ve uzam oryantasyonu ile devam eder. Sonraki aşamalarda, harekete odaklanarak; dış alandan iç alana yönelim ve meditasyona geçiş arasındaki süreç araştırılır.

Events Schedule

Zen Meditasyonu

Kendini kendi bedeninin ritmine, akışına, ihtiyaçlarına bırakmak. Meditasyonda nasıl nefesi, mantrayı, yantrayı odağımıza alıyorsak, yin yogada da bedenimizin etinin, kemiğinin, fasyasının sesini odağımıza koyuyoruz; kalçamızla, bacaklarımızla, omurgamızla, sırtımızla, omuzlarımızla tanışıyoruz, içimizdeki bahçelerle... güller ve dikenleri ile belki..

Events Schedule

Vinyasa

Asanalar (yoga duruşları) arasındaki özel geçişler ve akıcılık bu tarzın en dikkat çekici özelliğidir. Nefes ve yoga pozlarının uyumu önemlidir. Dinamik bir çalışmadır.

Events Schedule

Nefesin Gücü

Nefes, yaşam ve nefes her anın içinde var. Bu yüzden Nefesi Gücü çalışmasında yaşamda içinden geçtiğimiz duyguya ve hisse yönelik çalışarak bu duygu ve hisse olan tavrımızı dengeliyoruz. Bedenimizde yerleşen güven, güç, inanç, sevgi ve özgürlük duygularını dengeye getirerek “Nefesin Doğal” akışını yakalıyoruz.

Events Schedule

Iyengar Yoga

Iyengar yoga sistemi B.K.S Iyengar tarafindan geliştirilmiş bir hatha yoga türüdür. Asanaları doğru aksiyonlarla yapmayı, duruşların keskinliğini, detaylarını ve inceliklerini vurgulayan konsantrasyona ve çalışmaya dayalı bir yöntemdir. Duruşunu düzeltmek isteyen, pozlarda derinleşmeyi, detaylara inerek çalışmayı sevenlere önerilir. Tipik bir Iyengar yoga seansında pozlar birden fazla defa yapılabilir. Pozlar uzman tarafından gösterilir ve gerektiğinde blok, yastık, kemer, duvar gibi  destekler kullanılarak asanalar detaylı şekilde çalışılır.

Events Schedule

Yin Yoga

Her yaşa ve seviyeye uygun meditatif bir yoga uygulamasıdır. Pozlarda 3-5 dakika arası, uzun süre kalınır ve uygulama sırasında hedeflenen bölgelerdeki kaslar pasif bırakılır. Hem zihni, hem bedeni meditasyona hazırlar.

Events Schedule

Dinamik Hatha Yoga

Hatha Yoga bütün yoga tarzlarının temelidir. Yeni başlayan ve bir süredir yoga yapan herkes katılabilir. Temel yoga pozları ile nefesin yavaş ve ritmik bir şekilde senkronize olması amaçlanır. Bu bağlantı sağlandıktan sonra pozların içinde yavaşlayarak ya da uzun süre kalarak vücudun önemli merkezlerine bir nevi masaj yapılır.