Yin Yoga Uzmanlaşma Programı

ÇAĞLA GÖNGÖR, SEDA SHAMBHAVİ
Başlangıç Tarihi: 12 KASIM 2022

Yin yoganın temelleri geleneksel Çin tıbbına dayanır. Çin tıbbı fiziksel varoluşun, “dinamik bir enerji sistemi” ile canlandığını, gözle göremesek bile bu enerji sisteminin varoluşun, canlılığın özü olduğuna inanmıştır. Başlangıçtan beri var olan bu enerjine ‘Chi’ adını vermişlerdir; Chi, canlılığın kaynağı, yaşam için zaruri bir güç, zihin, ruh, beden arasındaki bağlantıdır.

Geleneksel Çin tıbbına göre duygusal, zihinsel ya da fiziksel hastalıklar birbirinden ayrılmaz ve tüm hastalıkların sebebi Chi’nin bedendeki dengesiz akışı ya da donmasıdır.

Kadim Çin bilginleri, Chi enerjisinin bedende dengeli, düzenli ve sağlıklı bir akışta dolaşabilmesi için Qigong gibi fiziksel çalışmaları formüle etmiştir.

Batı’da 2000’li yıllarda tanınmaya ve yayılmaya başlayan yin yoga temellerini köklü Qigong geleneğinden almıştır. Yin yoganın bugün yoga dünyasında uygulanma biçiminin babası olarak kabul edilen Paul Grilley yin yogayı 90’lı yıllarda Taoist Yoga olarak isimlendiriyordu.

Yoga duruşları içinde kasları pasif bırakara, 3-5 dakika arası değişen sürelerde kalınarak yapılan yin yoga bedendeki Chi’nin (Qi) yani yaşam enerjisinin derin bağ dokuya, fasyaya ulaşmasını, yayılmasını sağlamaktır.

Yin yoga kişinin kendi kendine yaptığı masaj gibidir. Seans sonunda derin bir gevşeme hissedilir.

Yin Yoga, Pozlar, Enerji Perspektifi, Mindfulness, Hocalık

 • Yin Yoga Tarihçesi, Felsefesi
 • Chi
 • Yin Yang Teorisi
 • Taoist Beş Element Döngüsü
 • Meridyen Teorisi
 • Mindfulness 101
 • Yin Yoga Poz Laboratuarı
 • Anatomi ve Meridyen & Element Temelli Ders Hazırlama
 • Mindfulness ve Beş Element Temelli Hocalık

Yin Yoga, Anatomi, Beden Sistemleri

 • Arketip Yin Yoga Pozlarını İnceleme ve Parametreleri Uygulama
 • Fonksiyonel Yoga Anatomisi
 • Fasya
 • Dinamik Fasya Egzersizleri
 • Bedene Bütüncül Bakış
 • Beden Sistemleri
 • Hormon Sistemi ve Sinir Sistemi İlişkisi
 • Somatik Farkındalık Uygulamaları
 • Bireysel Anatomik Farklılık, İnceleme Testleri ve Pratiği

Felsefe

 • Hint Kıtasından Çin’e uzanan yolculuk
 • Kısaca Hinduizm, Budizm, Taoizm, Çok Tanrılıktan Hiç Tanrılığa
 • Tao, Yol
 • Hinduizm, Budizm ve Taoizm’de farklı meditasyonlar

Nefes Anatomisi

 • Nefes Anatomisi
 • Nefes Teknikleri
– Yin yogayı öğretmek isteyenler.
– Kendi bedensel sistemini bütüncül bir yaklaşımla öğrenmek, yoga uygulamalarında derinleşmek isteyen yoga severler.
– En az 6 ay yin yoga yapmış olmak, eğitimden verim alabilmek açısından önemlidir.

Katılımcılara, YA International 200 Saat Temel Yin Yoga Uzmanlaşma Sertifikası verilecektir. Daha önce Hariom Yoga Merkezi’nden 200 Saatlik Yoga Uzmanlaşma Programı ya da Meditasyon Uzmanlaşa Programı sertifikasına sahip olanlar, bu programı 500 saatlerine ekleyebilirler.

12 – 13 Kasım 2022  Çağla / Temel Kavramlar – Mindfulness
24 – 25 Aralık 2022 Seda
21 – 21 Ocak 2023  Bora- Nil / Hint kıtasından Çin’e uzanan yolculuk- Nefes Anatomisi
11 – 12 Mart 2023  Çağla / Ağaç Elementi- Ateş Elementi
1 – 2 Nisan 2023  Seda
15 – 16 Nisan 2023 Seda – Çağla / Toprak Elementi
6 – 7 Mayıs 2023  Çağla / Metal Elementi- Su Elementi
13 – 14  Mayıs 2023  Seda
09:30-13:00 / 14:30-17:30
Not: Modülün arasında kısa ara buluşmalar olabilir
İNZİVA 7-11 Haziran 2023 (Ulaşım, konaklama program ücretine dahil değildir.)

12.000 TL + KDV

*İnziva buluşmasında konaklama ücreti fiyata dahil değildir.

 • Temel Yin Yoga Eğitmenlik Eğitimi, 200 saat, Devrim Akkaya, 2014
 • Temel Hatha Yoga Hocalık Eğitimi, 200 saat, Bora Ercan ve İrem Greenfield, 2015
 • Yoga Felsefesi, 35 saat, Bora Ercan, 2016
 • İleri Seviye Hatha Yoga Eğitimi, 150 saat, Bora Ercan, 2017
 • Restoratif Yoga, 20 saat, Gül Dirican, 2017
 • Mindfulness Meditasyon Koçluğu, 100 saat, David Cornwell, 2017
 • Meditasyonda Uzmanlık, 250 Saat, Bora Ercan, 2018
 • Mindfulness Meditasyon Koçluğu, 100 saat, David Cornwell, 2018 Asistanlık
 • Çakraların Psikolojisi 100 Saat, Devrim Akkaya, 2018
 • Yin Eğitimi 30 Saat, Devrim Akkaya, 2018 Asistanlık
 • ICF Mindfulness Koçluğu, Banu Çeçen 60 Saat 2018
 • Angele Farmer&Victor van Kooten 100 Hours, Underground Yoga, 2019
 • Hamile Yoga Hocalık Eğitimi, Gizem Onay, 45 Saat 2019
 • İleri Seviye Tibet Budizmi, Tenzin Jigmey 2020
Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar, Sinema-Televizyon
Kitap, Kıbrıslı Türk Gençleri Konuşuyor, Metis Yayınları
Yazılar, posta.com.tr

Seda yogaya ilk 1985’te üniversiteye giderken İstanbul’daki Ananda Marga Yoga Merkezi’nde başladı. O zamandan beri farklı kolları ve biçimleriyle farklı yoğunlukta da olsa ve hatta zaman zaman Tai Chi, T.M. ve Zazen gibi farklı disiplinleri uyguladıysa da yoga her zaman yaşamının bir parçası oldu. Ta ki 1998’de yoga tek başına yaşamının merkezine oturup yoga üzerine kurulu bir hayat yaşamaya karar verinceye kadar…

East London Iyengar Yoga Merkezinde Hatha Yoga’nın Iyengar geleneği üzerine çalıştı, Donna Holleman’ın yoga prensipleriyle Sharon Matarazzo ve Angelika Grohmann aracılığıyla Londra’da Bodywise Yoga Merkezinde tanıştı. Shri Aurobindho’dan etkilenerek Aurolab yoga birliğini kuran Sama Fabien ile Integral yoga üzerine çalıştı. Sama Fabien liderliğinde Aurolab tarafından düzenlenen yoğunlaştırılmış yoga eğitmenliği kursuna bir yıl boyunca devam etti. Bu kursa Londra ve İstanbul arası uzun yürüyüşünü yapabilmek için ara verdi.

Tayland’da Suan Mokhe manastırında Vipassana sessiz inzivası sırasında Thereveda Budizmi üzerine, Hindistan’da Mc Leod Ganj, Dharamsala’da aralarında 14. Dalay Lama’nın da bulunduğu değerli Tibetli Lamalardan Tibet Budizmi üzerine dersler aldı.

Yoga eğitmenliği eğitimini Madurai’daki Sivananda Yoga Academy aşramında tamamladı. 2004’te Mc Leod, Dharamsala’da kaldığı uzun zaman dilimi içinde ayurvedik tedavi aldı ve ayurveda üzerine çalışmalar yaptı. Varkala Hindistan’da S.M. Ayurveda, Panchakarma ve Yoga Therapy Merkezinde Ayurvedik Masaj ve Pançakarma Terapi eğitimini Dr. M. Sathyanandan’dan, Palai’da E.P.V. Kalari Merkezinde Ayurvedik Kalari Masaj eğitimini Dr. Shaji’den aldı. Ayrıca American Vedic Institute’ün Ayurvedic Healing Kursunu yaparken Hollanda’da Dr David Frawley’in gerçekleştirdiği ayurveda konulu seminer ve workshoplara katıldı.Çevirmenlik mesleğine de devam eden Seda Shambhavi’nin Türkçe’ye kazandırdığı kitaplar arasında en kapsamlı beden tipi anketine yer veren Dennis Thompson’ın Kuşaklara Göre Ayurvedik Beslenme adlı kitabı vardır. Ayurveda ile ilgili yazdığı makalelerin hemen hepsi www.yogadergisi.com da yayınlandı.

Londra’daki Triyoga merkezinde yoga anatomisinde devrim yaratan Paul Grilley’in Yoga Anatomisi ve Yin Yoga workshop’unu 2006’da başarıyla tamamladı. 2002’den beri Tantra hocaları Martin ve Hanna’yla – Transcendence: Authentic Tantra -Tantra üzerine workshop ve eğitimler almaktadır. Cobra Nefesi inisiyasyonunu yine Martin ve Hanna’dan aldı..

2006’da Dr. Judith Kravitz tarafından geliştirilmiş olan Transformasyonal Nefes Tekniği Kursunun 3 Seviyesini Eğitmen Nevşah Fidan ile tamamladı.

2008’de Hindistan, Pune’de Osho Meditasyon Merkezinde, Osho Aktif Meditasyon Eğitmenliği kursuna katıldı. Pune’de kaldığı süre içinde Kevin Farrow tarafından verilen AcuEnergetics kursunu yapma olanağını buldu. Seda Tantra, AcuEnergetics ve Osho Aktif Meditasyonları deneyim ve bilgilerini Surya Yoga’da verdiği workshop ve inziva programlarında öğrencileriyle paylaşmaktadır.

2010 yılında Hindistan, Indore’da bulunan Paramanand Institute kurucusu ve direktörü olan Babaom ile beraber Surya Yoga Datça’da Yoga Terapi Kursu düzenledi.Kurs boyunca Babaom’un asistanlığını ve çevirmenliğini yaptı. Ayurveda ve Yoga bilgisini bu kursla daha da genişleterek Yoga Terapiyi öğrenci ve danışanlarını iyileştirme amaçlı kullanmaya başladı.

Her yıl kendi gelişimine ve eğitmenliğine katıkıda bulunacağını düşündüğü farklı yoga eğitmenleriyle workshop çalışmalarına katılan Seda 2012 ve 2013 yıllarında İstanbul’da düzenlenen Angela Farmer ve Victor Van Kooten‘ın yoğunlaştırılmış Doğal Yoga atölye çalışmasına, Vipassana meditasyon hocası Jeff Oliver’ın liderliğini yaptığı sessiz vipassana inzivasına ve Londra’da İngiltere’nin Vinyasa Flow akımı öncülerinden Claire Missingham’ın 15 saatlik Vinyasa Intensive Programına katılmıştır. 2013 kışında Rişikeş, Hindistan’da Parmath Niketan aşramında Kriya Yoga eğitimi alarak bu geleneği öğrencilerine aktarma izni almıştır.

Ocak 2015’te Hindistan’da ileri seviye eğitimini tamamlayarak YA onaylı 200 ERYT ve E500ERYT olma hakkı kazanmıştır. Aynı zamanda YACEP olup verdiği eğitimler YA tarafından onaylıdır. Ayrıca Dina Rodriguez’in geliştirdiği Hormon Yoga Eğitmenlik Eğitimini alarak yoga terapi derslerine farklı bir boyut katmıştır.

Datça merkezdeki Datça Yoga & Pilates Merkezinde düzenli dersler vermenin yanında konuk eğitmen olarak Hariom Yoga, Merih Kenet Yoga Merkezi, Open Yoga, Radia Gelişim, IPF, Cihangir Yoga, Maya Yoga gibi merkezlerde de zaman zaman yoga ve ayurveda üzerine workshoplar vermekte ve yoğunlaştırılmış yoga inziva kampları yönetmektedir.

Yılların deneyimi ve birikimiyle geliştirdiği Holistik Yoga’yı Datça’da düzenli sınıflarında öğrencileriyle paylaşmanın yanı sıra kasım 2015’te ilk kez İzmir’de içinde Ayurveda’ya geniş yer verdiği Holistik Yoga Eğitmenlik eğitimini açmış ve ilk Holistik Yoga Eğitmenlerini yetiştirmiştir.

Türkiye’de ilk Hormon Yoga Eğitmenlik eğitim kampını 2017 de yönetip 12 adet Hormon Yoga Terapi Eğitmeni yetiştirmiştir. 2019’da iki tane HYT eğitimi vermiştir. İlk 150 saatlik Ayurveda’da Derinleşme ve Uzmanlaşma Eğitimini Ankara Bilkent Üniversitesinde içinde yoga eğitmenleri ve doktorların olduğu çeşitli meslek gruplarına mensup bir grup katılımcıya vermiştir.

Kendini geliştirmenin ve profesyonel eğitimin sürekliliğine inanan Seda Shambhavi,  ikinci YA onaylı 300 saatlik Svastha Yoga Terapistliği Eğitimini  (Dr.Günther Niessen & Dr. Ganesh Mohan) ve Yoga Psikolojisi (Psikolog Yoga eğitmeni Ashley Turner) 2019 da tamamlamış, Fonksiyonel Tıp Sağlık Koçluğu Eğitimine başlamıştır.

2018 kışı itibariyle yoga ve ayurveda bilgi ve deneyimlerini Hindistan’ın Goa eyaletinde Uluslararası bir yoga okulunda paylaşmaya başlamıştır. Bunun yanı sıra yine Goa’da bir Ayurvedik Klinikte Yoga Terapistliği yapmaktadır.

2019 yılında anatomi ve fizyoloji dünyasında çığır açan yumuşak doku, fasya üzerine Tom Myers’dan bir eğitim almıştır. Yaşamını Datça ve Hindistan arasında geçirmektedir.

www.suryaturkey.com

Facebook grup:Surya Turkey

Facebook Sayfa:Holistik Yoga with Seda Shambhavi

Facebook Sayfa:Seda Shambhavi Holistic Yoga

Instagram:seda_shambhavi

Eğitim sürecinde dersler kaydedilecektir. Katılımcılar derslerin video kayıtlarına 31 Aralık 2023 tarihine dek zihingunleri.com ARŞİV sayfasından erişebileceklerdir.

Programa kayıt yaptırmak için info@zihingunleri.com’a mail atabilirsiniz.