Somatik Yoga: Ağrıyla Baş Etmek

TÜLİN KARAGÜLLÜ
BAŞLANGIÇ: 26 OCAK 2021
472

Hepimizin ağrıları var; yoğun bilgisayar kullanımından, stresli iş ortamından, yaşadığımız travmalardan ya da kazalardan kaynaklı olarak başımız, boynumuz, dizlerimiz, omuzlarımız, sırtımız ya da omurgamızda ağrılar yaşıyoruz. Ağrıyla yaşayanlar iyi bilir, ağrı bedeni kilitler, zihnimiz sadece ona odaklanır… Bir an önce onu geçirmek isteriz.

Ama ağrı, bedenin uyarı sinyalidir. Dolayısıyla onunla savaşarak değil, ilişki kurarak ancak ne demek istediğini anlayabiliriz. Bunu da ancak bedenimizin farkına vararak, onun aynı zihin gibi hareket ettiğini anlayarak başarabiliriz. Çünkü bedeniniz bırakmayı öğrenebilir ve sinir sisteminiz bedeninize en fazla konfor sağlayacak şekilde kendini yeniden organize edebilir.

Yoga, Feldenkrais ve Movement Intelligence Okulu bünyesindeki “Bones for Life” metotlarının altyapısına dayanan Somatik Yoga: Ağrıyla Baş Etmek atölyesinde bedeninizin ağrıyla olan ilişkisini değiştirmeyi öğreneceksiniz. Aynı zamanda bedeninize güvenmeyi, onun farkına varmayı, onunla bağ kurmayı deneyimleyecek; postürünüzü hizalayacak ve beden-zihin bütünlüğünü somatik hareket yoluyla keşfedeceksiniz.

30 yıldır Feldenkrais metodu üzerine çalışan hocamın dediği gibi “ağrılar birkaç hareketle geçmez ama kişinin bedeniyle arasındaki ilişkinin kurulması ve ona açıklığı küçük mucizeler yaratabilir.”

* Osteoporoz, skolyoz, kifoz gibi sağlık sorunları ile diz ve kalça rahatsızlıkları yaşayanlar.

* Dansçılar, yoga eğitmenleri, müzisyenler, oyuncular gibi bedeniyle çalışanlar.

* Yaşlılar (çalışma efor gerektirmediği için rahatlıkla katılabilirler).

* Beden farkındalığı ve postür üzerine çalışmak isteyenler.

* Fibromiyalji rahatsızlığı olanlar

26 Ocak 2021 Salı 20:00-22:00

28 Ocak 2021 Perşembe 20:00-21:30 

2 Şubat 2021 Salı 20:00-21:30

5 Şubat 2021 Cuma 20:00-21:30

8 Şubat 2021 Pazartesi 20:00-21:30

16 Şubat 2021 Salı 20:00-21:30

23 Şubat 2021 Salı 20:00-21:30

25 Şubat 2021 Salı 20:00-21:30

On dört yıldır yoga yapan Tülin Karagüllü, 500 saat yoga eğitimi, 250 saat meditasyon eğitimi, 100 saat Jnana yoga eğitimi aldı. İnsan iskeleti ve fonksiyonları ile ilgilenmeye başladıktan sonra Tülin, Betül İpekçioğlu ile tanıştı ve Movement Intelligence (hareket zekası) okulunun Bones For Life (yaşam kemikler içindir) eğitimine katıldı.

Dört yıllık eğitimi boyunca Tülin, eğitimini bir mucize olarak değerlendirdi. Aynı zamanda, yoga pratiği sırasında hareket paternleri nedeni ile yaşadığı sıkıntıları Bones For Life eğitiminden edindiği deneyim ile üstesinden gelebileceğini buldu. Tüm bilgilerini birleştirerek, Somatik Yoga altında dersler ve atölyeler düzenlemeye başladı. 

Bones for Life eğitimi boyunca Tülin, kitap, video veya herhangi materyalin kullanımının ve araştırılmasının yasak olduğu iki yıl boyunca sadece bedeni üzerinde çalıştı. Son iki yılında da ileri düzey öğrenme ve öğretme döneminde verdiği derslerde, katılımcıların beden farkındalığın derinleştiğini ve çalışmaların bedenlerinde yeniden organizasyon yarattığını ve iskeleti en verimli şekilde kullanmayı gözlemledi.

Tülin, öğrenmeye ve öğretmeye devam ediyor.

Not

Atölye öncesi ve sonrası fotoğraflar çekilecektir. Oluşturulacak WhatsApp grubu üzerinden hafta içi egzersizler önerilecektir.