Buddha Doğası, İçgörü ve Kendi Zihin Haritanı Çıkarmak

TENZİN JİGMEY
Başlangıç Tarihi: 4 TEMMUZ 2024

Budist dharmada Buda doğası, tüm duyarlı varlıkların bir Buda olma potansiyeli veya tüm varlıkların zaten içlerinde saf bir Buda özüne sahip olduğu gerçeğidir.Mahayana Budist okullarında Buda Doğası :, tathāgatagarbha veya buddhadhātu olarak adlandırılır.

İçimizdeki Budayı uyandırmak, aslında daha çok öğrenmek ve geliştirmek, düzeltmek  yerine  kendi varoluşumuza içgörü geliştirmek, egonun oluşturduğu yapıyı analiz etmek, kendimizi olduğu gibi görmekle ve benliğin ve zihnin nasıl çalıştığını kavramakla gerçekleşir. 

Herkese uyan tek bir yol yoktur, her varlık kendi karması, arzuları ve duygularıyla aynen Gotama Buda’nın yaptığı gibi iç, dış ve ötesini içgörü ile incelemeli sorgulamalı ve deneyimsel olarak bilgeliğe dönüştürmelidir.

Bu çalışmada bunu nasıl başarabileceğimiz ile ilgili teknikler, deneyimsel incelemenin ontolojik, mantıksal ve epistemolojik ilkeleri uygulamalı olarak çalışılacaktır.

Katılımcılara eğitim notları iletilecektir.

Ders Kitabı : MS 8. yüzyılda yaşamış  Hint filozofu ve Budist keşiş, Shantideva’nın Bodhicaryavatara (Bodhisatva’nın Yaşam Yolu) kitabı, dokuzuncu bölüm: Bilgelik.

Uzun yıllardır kaynağında meditasyon pratikleri çalışan, Tenzin Jigmey, 2005’den bu yana Dharamsala Dehradun ve Dolanjide Dalai Lama’nın, Menri Trizin Rinpoche’nin eğitim ve inisiasyonlarına katılmakta, Gelugpa, Kagyu, Bön ve Theravada Forest Tradition gelenek ve okullarından değişik ustalarıyla da çalışmaktadır.

Haftada 3 gün 2 şer saat, toplam 3 hafta 18 saat.

4-6-9-11-13-16-18-20-23 Temmuz 20.00-22.00

Ücret: 3000 TL (KDV Dahil)

Programa kayıt yaptırmak için info@zihingunleri.com’a mail atabilirsiniz.

Bitirinlere katılım belgesi verilir.