Hormon Yoga Atölyesi

SEDA SHAMBHAVİ & SONAY TÜKELER
BAŞLANGIÇ: 30 KASIM 2021
413

Hormon Yoga Terapi Sistemi, geleneksel hatha yoga, kundalini yoga, Tibet odaklanma ve meditasyon tekniklerinden harmanlanmış ayrıca gevşeme, imgeleme, stres yönetimi ve rahatlama tekniklerinin de yoğun bir şekilde kullanıldığı bir sistem olup yoga nidraya da önemli bir yer vermektedir. Aralık 2015’ten beri İzmir, Ankara ve İstanbul’da yoğunlaştırılmış workshoplar şeklinde paylaştığım Hormon Yoga Terapi sistemi hormonlar üzerinde yaptığı hızlı ve olumlu etki üzerine yoğun ilgi görerek hızla yayılıyor. 2017’den beri de bu sistemi paylaşmak isteyen eğitmenlere Hormon Yoga Terapi  eğitmenlik eğitimi kampları düzenliyorum. Hormon Yoga Terapi Sistemi, bu atölye ile online olarak kendi alanınızda, evlerinizde katılabileceğiniz bir çalışma.

Sistemin ilk iki serisinde yoğun olarak üzerinde çalıştığımız hormon bezi grupları, yumurtalıklar, erbezleri, tiroid bezi, adrenalin bezleri ve hipofiz bezidir. Daha az da olsa pankreas, timus ve karaciğer üzerinde de etkili olur. Dolayısıyla östrojen, progesteron, testosteron, adrenalin, kortizol, ACTH, lutein, büyüme hormonu, gonadotropin, prolaktin, vazopressin ve oksitosin hormonlarıyla ağırlıklı olarak çalışıyor ve bu hormonların stimüle olması ve dengelenmesi adına olumlu etkiler gözlemliyoruz.

Yaş dönümünde olup menopoza yaklaşanlar, hormon dengesizliği ve infertelite, yumurtlama sorunu yaşayanlar, menopozu ötelemek isteyenler, tiroid fonksiyonlarını stimüle edip dengelemek isteyenler, stres hormonlarını düzenlemek ve fazla kortizoldan kaynaklı kilo, yağlanma ve sinir sistemi sorunlarına doğal bir uygulamayla destek olmak isteyenler, esneklik, kemik sağlığı, koordinasyon, kan dolaşımı, iyi ruh hali ve hayattan memnuniyet kazanmak isteyenler bu atölyeden çok fayda sağlayacaklardır. Yaş sınırı yoktur 35 üstü herkese açıktır.

Her bir oturumu 1 saat 30 dk.  olacak bu 5 buluşmalık atölyede katılımcılar, hem üreme ve cinsellik hormonları, hem de tiroid serisini öğrenecekler ve sonrasında kendileri uygulayabilecekler. Çalışmaya sınırlı sayıda katılımcı kabul edilecektir.

Bu çalışmaya kanser tedavisi gören arkadaşlarımızın katılması uygun değildir. Endometriosis ve östrojen ile ilgili herhangi başka bir hormon sorunu olanların da eğitmen Seda Shambhavi ile görüşmesi gerekmektedir.

30 Kasım 2021 Salı 19:00 – 20:30
7 Aralık 2021 Salı 19:00 – 20:30
14 Aralık 2021 Salı 19:00 – 20:30
21 Aralık 2021 Salı 19:00 – 20:30
28 Aralık 2021 Salı 19:00 – 20:30

Seda yogaya ilk 1985’te üniversiteye giderken İstanbul’daki Ananda Marga Yoga Merkezi’nde başladı. O zamandan beri farklı kolları ve biçimleriyle farklı yoğunlukta da olsa ve hatta zaman zaman Tai Chi, T.M. ve Zazen gibi farklı disiplinleri uyguladıysa da yoga her zaman yaşamının bir parçası oldu. Ta ki 1998’de yoga tek başına yaşamının merkezine oturup yoga üzerine kurulu bir hayat yaşamaya karar verinceye kadar…

East London Iyengar Yoga Merkezinde Hatha Yoga’nın Iyengar geleneği üzerine çalıştı, Donna Holleman’ın yoga prensipleriyle Sharon Matarazzo ve Angelika Grohmann aracılığıyla Londra’da Bodywise Yoga Merkezinde tanıştı. Shri Aurobindho’dan etkilenerek Aurolab yoga birliğini kuran Sama Fabien ile Integral yoga üzerine çalıştı. Sama Fabien liderliğinde Aurolab tarafından düzenlenen yoğunlaştırılmış yoga eğitmenliği kursuna bir yıl boyunca devam etti. Bu kursa Londra ve İstanbul arası uzun yürüyüşünü yapabilmek için ara verdi.

Tayland’da Suan Mokhe manastırında Vipassana sessiz inzivası sırasında Thereveda Budizmi üzerine, Hindistan’da Mc Leod Ganj, Dharamsala’da aralarında 14. Dalay Lama’nın da bulunduğu değerli Tibetli Lamalardan Tibet Budizmi üzerine dersler aldı.

Yoga eğitmenliği eğitimini Madurai’daki Sivananda Yoga Academy aşramında tamamladı. Mc Leod, Dharamsala’da kaldığı uzun zaman dilimi içinde ayurvedik tedavi aldı ve ayurveda üzerine çalışmalar yaptı. Varkala Hindistan’da S.M. Ayurveda, Panchakarma ve Yoga Therapy Merkezinde Ayurvedik Masaj ve Pançakarma Terapi eğitimini Dr. M. Sathyanandan’dan, Palai’da E.P.V. Kalari Merkezinde Ayurvedik Kalari Masaj eğitimini Dr. Shaji’den aldı. Ayrıca American Vedic Institute’ün Ayurvedic Healing Kursunu yaparken Hollanda’da Dr David Frawley’in gerçekleştirdiği ayurveda konulu seminer ve workshoplara katıldı. Çevirmenlik mesleğine de devam eden Seda Shambhavi’nin Türkçe’ye kazandırdığı kitaplar arasında en kapsamlı beden tipi anketine yer veren Dennis Thompson’ın Kuşaklara Göre Ayurvedik Beslenme adlı kitabı vardır. Ayurveda ile ilgili yazdığı makalelerin hemen hepsi www.yogadergisi.com da yayınlandı.

Uzun Hindistan ziyaretlerinden birinde Reiki birinci seviye inisiyasyonu için doğru insan Dudiji’yle tanıştı ve yıllar sonra 2009’da ikinci seviye inisiyasyonunu terapist Fadime Emir’den aldı.

Londra’daki Triyoga merkezinde yoga anatomisinde devrim yaratan Paul Grilley’in Yoga Anatomisi ve Yin Yoga workshop’unu 2006’da başarıyla tamamladı. 2002’den beri Tantra hocaları Martin ve Hanna’yla – Transcendence: Authentic Tantra -Tantra üzerine workshop ve eğitimler almaktadır. Cobra Nefesi inisiyasyonunu yine Martin ve Hanna’dan aldı..

2006’da Dr. Judith Kravitz tarafından geliştirilmiş olan Transformasyonal Nefes Tekniği Kursunun 3 Seviyesini Eğitmen Nevşah Fidan ile tamamladı.

2008’de Hindistan, Pune’de Osho Meditasyon Merkezinde, Osho Aktif Meditasyon Eğitmenliği kursuna katıldı. Pune’de kaldığı süre içinde Kevin Farrow tarafından verilen AcuEnergetics kursunu yapma olanağını buldu. Seda Tantra, AcuEnergetics ve Osho Aktif Meditasyonları deneyim ve bilgilerini Surya Yoga’da verdiği workshop ve inziva programlarında öğrencileriyle paylaşmaktadır.

2010 yılında Hindistan, Indore’da bulunan Paramanand Institute kurucusu ve direktörü olan Babaom ile beraber Surya Yoga Datça’da Yoga Terapi Kursu düzenledi.Kurs boyunca Babaom’un asistanlığını ve çevirmenliğini yaptı. Ayurveda ve Yoga bilgisini bu kursla daha da genişleterek Yoga Terapiyi öğrenci ve danışanlarını iyileştirme amaçlı kullanmaya başladı.

Her yıl kendi gelişimine ve eğitmenliğine katıkıda bulunacağını düşündüğü farklı yoga eğitmenleriyle workshop çalışmalarına katılan Seda 2012 ve 2013 yıllarında İstanbul’da düzenlenen Angela Farmer ve Victor Van Kooten‘ın yoğunlaştırılmış Doğal Yoga atölye çalışmasına, Vipassana meditasyon hocası Jeff Oliver’ın liderliğini yaptığı sessiz vipassana inzivasına ve Londra’da İngiltere’nin Vinyasa Flow akımı öncülerinden Claire Missingham’ın 15 saatlik Vinyasa Intensive Programına katılmıştır. 2013 kışında Rişikeş, Hindistan’da Parmath Niketan aşramında Kriya Yoga eğitimi alarak bu geleneği öğrencilerine aktarma izni almıştır.

Ocak 2015’te Hindistan’da ileri seviye eğitimini tamamlayarak YA onaylı 200 ERYT ve E500ERYT olma hakkı kazanmıştır. Aynı zamanda YACEP olup verdiği eğitimler YA tarafından onaylıdır. Ayrıca Dina Rodriguez’in geliştirdiği Hormon Yoga Eğitmenlik Eğitimini alarak yoga terapi derslerine farklı bir boyut katmıştır.

Datça merkezdeki Datça Yoga & Pilates Merkezinde düzenli dersler vermenin yanında konuk eğitmen olarak Hariom Yoga, Merih Kenet Yoga Merkezi, Open Yoga, Radia Gelişim, IPF, Cihangir Yoga, Maya Yoga gibi merkezlerde de zaman zaman yoga ve ayurveda üzerine workshoplar vermekte ve yoğunlaştırılmış yoga inziva kampları yönetmektedir.

Yılların deneyimi ve birikimiyle geliştirdiği Holistik Yoga’yı Datça’da düzenli sınıflarında öğrencileriyle paylaşmanın yanı sıra kasım 2015’te ilk kez İzmir’de içinde Ayurveda’ya geniş yer verdiği Holistik Yoga Eğitmenlik eğitimini açmış ve ilk Holistik Yoga Eğitmenlerini yetiştirmiştir.

Türkiye’de ilk Hormon Yoga Eğitmenlik eğitim kampını 2017 de yönetip 12 adet Hormon Yoga Terapi Eğitmeni yetiştirmiştir. 2019’da iki tane HYT eğitimi vermiştir. İlk 150 saatlik Ayurveda’da Derinleşme ve Uzmanlaşma Eğitimini Ankara Bilkent Üniversitesinde içinde yoga eğitmenleri ve doktorların olduğu çeşitli meslek gruplarına mensup bir grup katılımcıya vermiştir.

Kendini geliştirmenin ve profesyonel eğitimin sürekliliğine inanan Seda Shambhavi,  ikinci YA onaylı 300 saatlik Svastha Yoga Terapistliği Eğitimini  (Dr.Günther Niessen & Dr. Ganesh Mohan) ve Yoga Psikolojisi (Psikolog Yoga eğitmeni Ashley Turner) 2019 da tamamlamış, Fonksiyonel Tıp Sağlık Koçluğu Eğitimine başlamıştır.

2018 kışı itibariyle yoga ve ayurveda bilgi ve deneyimlerini Hindistan’ın Goa eyaletinde Uluslararası bir yoga okulunda paylaşmaya başlamıştır. Bunun yanı sıra yine Goa’da bir Ayurvedik Klinikte Yoga Terapistliği yapmaktadır. Yaşamını Datça ve Hindistan arasında geçirmektedir.

Gezgin kişiliği ve yazarak paylaşmaya olan tutkusunun ilk ürünü “Yol Dervişi” Şubat 2019 yılında basılarak okurlara ulaşmıştır.

Çevirdiği Kitaplar: Tarkovski’nin Günlükleri, Andrei Tarkovski

                                 Kuantum Benlik, Danah Zohar

                                 Kuşaklara Göre Ayurvedik Beslenme, Dennis Thompson

Yazdığı Kitap:  Yol Dervişi, Seda Shambhavi Kervanoğlu

www.suryaturkey.com

Facebook grup: Surya Turkey

Facebook Sayfa: Holistik Yoga with Seda Shambhavi

Facebook Sayfa: Seda Shambhavi Holistic Yoga

Instagram: seda_shambhavi

İstanbul’da Kurumsal hayatın içerisinde 20 yıl geçirdikten sonra bir panik atak hikayesi sonucu yoga ile tanıştı. Yoganın ve arkasından meditasyonun dönüştürücü gücünü ve yarattığı iyilik  halini kendinde deneyimlemesiyle “ bir hayat pratiği olan yogada” derinleşmek amacıyla başladığı eğitmenlik eğitimleri onu öğrendiklerini paylaşmaya yöneltti.

2015 yılından bu yana Bora Ercan’la çalışmaktadır. Aldığı eğitimlerin yanı sıra kendisiyle yapmış olduğu Hindistan ve Peru seyahatleri yaşamında yeni sayfalar açmıştır.

2020 yılında hormon yoga terapi ve inanılmaz etkileri ile tanıştı. Brezilyalı Psikoloji doktoru  Dinah Rodrigues tarafından 1992 yılında Tibet meditasyonları, yoga nidra, hatha yoga, kundalini yoga, nefes teknikleri  ve imgelemelerle oluşturmuş bir sistem olan hormon yoga eğitimlerini Seda Shambhavi ‘ den aldı.

Yılın büyük bir bölümünü Datça’ da geçirmekte ve zihingünleri üzerinden hatha yoga, meditasyon, hormon yoga terapi dersleri vermektedir.

Eğitimler- Sertifikalar_Atölyeler

 • Hatha Yoga TTC / Yoga Alliance International_Bora Ercan_İrem Greenfield_Başak Yüksel/ 2015_2016
 • Meditasyon Uzmanlık / Meditation Alliance International_Bora Ercan / 2018_2019
 • Angela Farmer and Victor Van Kooten / Midilli 2019
 • Yoga Vidya Gurukul Institute / Hindistan / 2019
 • Tenzin Jigmey ile Bön_ Hormon Yoga Terapi Eğitmenlik / Seda Shambhavi 2020
 • Tibet Meditasyonları /2020
 • ITTC Yoga Alliance International Master Yoga Teacher 500 hour / Hariom Yoga 2019_ 2020
 • Hormon Yoga Terapi Üreme Tiroid / Seda Shambhavi 2020
 • Hormon Yoga Terapi Diabet / YAI_Seda Shambhavi 2021
 • Bora Ercan’la yoga metinleri / Uppanishadlar, Gheranda Samhita, Shiva Samhita, Minfulness Sutraları_Anapanasati, Lojong_Zihin eğitiminin yedi kuralı
 • Üç kök zehir meditasyonları _Uma F.Unat
 • Bhagavad Gita / Gayatri Damla
 • Om Şanti Mantraları /Didem Gita Devi Bilge

Bu atölye süresince dersler kaydedilecektir. Kaçırdığınız dersleri, dersten sonraki gün, ARŞİV sayfasından izleyebilirsiniz.