Diyabet için Hormon Yoga Atölyesi

SEDA SHAMBHAVİ & SONAY TÜKELER
BAŞLANGIÇ: 24 MAYIS 2022
413

Diyabet için Hormon Yoga, 2017’den beri paylaştığım üreme ve tiroid bezlerine yönelik hormon yoga sisteminin pankreas ve karaciğer üzerine çalışan serilerinden oluşur.  Hatha ve kundalini yoga pratikleri ve Tibet meditasyon teknikleri ile harmanlanmış bu sistemin ikinci seviyesi olan diyabet serilerinde insülin ve tiroid hormonları stimüle edilir, hipofiz bezinin çalışması dengelenir ve adrenalin bezlerinin çalışması regüle edilir. Kandaki şeker seviyesini düşürür, bedene canlılık ve esneklik getirir. Kullanılan nefes teknikleri metabolizmayı canlandırıp hızlandırır, yaşam gücü enerjisi ve libidoyu arttırır. Özellikle tüm hormon sisteminin yöneticisi olan hipofiz üzerinde yaptığı olumlu etkiler nedeniyle tüm hormon sistemi regüle olur. Dünya’da ve ülkemizde beslenme ve yaşam tarzı nedeniyle gittikçe artan pre-diyabet ve diyabet sorununa doğal ve alternatif bir yöntem olarak dikkat çeken sistem sadece kan şekeri regülasyonunda değil aynı zamanda stres yönetimi ve iç gözlem becerisini de arttırdığı için olumlu sonuçlar vermektedir.

Daha önce üreme ve tiroid için hormon yoga atölyelerine ve eğitim kamplarına katılmış herkes katılabilir. Ayrıca hipoglisemi, insülin direnci, obezite, pre-diyabet ve tip 2 diyabet rahatsızlıkları olanlar bu çalışmadan çok fayda sağlayacakları için katılmaları önerilir.

24 Mayıs 2022 Salı 19:00 – 20:30
31 Mayıs 2022  Salı 19:00 – 20:30
7 Haziran 2022  Salı 19:00 – 20:30
14 Haziran 2022 Salı 19:00 – 20:30

Seda yogaya ilk 1985’te üniversiteye giderken İstanbul’daki Ananda Marga Yoga Merkezi’nde başladı. O zamandan beri farklı kolları ve biçimleriyle farklı yoğunlukta da olsa ve hatta zaman zaman Tai Chi, T.M. ve Zazen gibi farklı disiplinleri uyguladıysa da yoga her zaman yaşamının bir parçası oldu. Ta ki 1998’de yoga tek başına yaşamının merkezine oturup yoga üzerine kurulu bir hayat yaşamaya karar verinceye kadar…

East London Iyengar Yoga Merkezinde Hatha Yoga’nın Iyengar geleneği üzerine çalıştı, Donna Holleman’ın yoga prensipleriyle Sharon Matarazzo ve Angelika Grohmann aracılığıyla Londra’da Bodywise Yoga Merkezinde tanıştı. Shri Aurobindho’dan etkilenerek Aurolab yoga birliğini kuran Sama Fabien ile Integral yoga üzerine çalıştı. Sama Fabien liderliğinde Aurolab tarafından düzenlenen yoğunlaştırılmış yoga eğitmenliği kursuna bir yıl boyunca devam etti. Bu kursa Londra ve İstanbul arası uzun yürüyüşünü yapabilmek için ara verdi.

Tayland’da Suan Mokhe manastırında Vipassana sessiz inzivası sırasında Thereveda Budizmi üzerine, Hindistan’da Mc Leod Ganj, Dharamsala’da aralarında 14. Dalay Lama’nın da bulunduğu değerli Tibetli Lamalardan Tibet Budizmi üzerine dersler aldı.

Yoga eğitmenliği eğitimini Madurai’daki Sivananda Yoga Academy aşramında tamamladı. Mc Leod, Dharamsala’da kaldığı uzun zaman dilimi içinde ayurvedik tedavi aldı ve ayurveda üzerine çalışmalar yaptı. Varkala Hindistan’da S.M. Ayurveda, Panchakarma ve Yoga Therapy Merkezinde Ayurvedik Masaj ve Pançakarma Terapi eğitimini Dr. M. Sathyanandan’dan, Palai’da E.P.V. Kalari Merkezinde Ayurvedik Kalari Masaj eğitimini Dr. Shaji’den aldı. Ayrıca American Vedic Institute’ün Ayurvedic Healing Kursunu yaparken Hollanda’da Dr David Frawley’in gerçekleştirdiği ayurveda konulu seminer ve workshoplara katıldı. Çevirmenlik mesleğine de devam eden Seda Shambhavi’nin Türkçe’ye kazandırdığı kitaplar arasında en kapsamlı beden tipi anketine yer veren Dennis Thompson’ın Kuşaklara Göre Ayurvedik Beslenme adlı kitabı vardır. Ayurveda ile ilgili yazdığı makalelerin hemen hepsi www.yogadergisi.com da yayınlandı.

Uzun Hindistan ziyaretlerinden birinde Reiki birinci seviye inisiyasyonu için doğru insan Dudiji’yle tanıştı ve yıllar sonra 2009’da ikinci seviye inisiyasyonunu terapist Fadime Emir’den aldı.

Londra’daki Triyoga merkezinde yoga anatomisinde devrim yaratan Paul Grilley’in Yoga Anatomisi ve Yin Yoga workshop’unu 2006’da başarıyla tamamladı. 2002’den beri Tantra hocaları Martin ve Hanna’yla – Transcendence: Authentic Tantra -Tantra üzerine workshop ve eğitimler almaktadır. Cobra Nefesi inisiyasyonunu yine Martin ve Hanna’dan aldı..

2006’da Dr. Judith Kravitz tarafından geliştirilmiş olan Transformasyonal Nefes Tekniği Kursunun 3 Seviyesini Eğitmen Nevşah Fidan ile tamamladı.

2008’de Hindistan, Pune’de Osho Meditasyon Merkezinde, Osho Aktif Meditasyon Eğitmenliği kursuna katıldı. Pune’de kaldığı süre içinde Kevin Farrow tarafından verilen AcuEnergetics kursunu yapma olanağını buldu. Seda Tantra, AcuEnergetics ve Osho Aktif Meditasyonları deneyim ve bilgilerini Surya Yoga’da verdiği workshop ve inziva programlarında öğrencileriyle paylaşmaktadır.

2010 yılında Hindistan, Indore’da bulunan Paramanand Institute kurucusu ve direktörü olan Babaom ile beraber Surya Yoga Datça’da Yoga Terapi Kursu düzenledi.Kurs boyunca Babaom’un asistanlığını ve çevirmenliğini yaptı. Ayurveda ve Yoga bilgisini bu kursla daha da genişleterek Yoga Terapiyi öğrenci ve danışanlarını iyileştirme amaçlı kullanmaya başladı.

Her yıl kendi gelişimine ve eğitmenliğine katıkıda bulunacağını düşündüğü farklı yoga eğitmenleriyle workshop çalışmalarına katılan Seda 2012 ve 2013 yıllarında İstanbul’da düzenlenen Angela Farmer ve Victor Van Kooten‘ın yoğunlaştırılmış Doğal Yoga atölye çalışmasına, Vipassana meditasyon hocası Jeff Oliver’ın liderliğini yaptığı sessiz vipassana inzivasına ve Londra’da İngiltere’nin Vinyasa Flow akımı öncülerinden Claire Missingham’ın 15 saatlik Vinyasa Intensive Programına katılmıştır. 2013 kışında Rişikeş, Hindistan’da Parmath Niketan aşramında Kriya Yoga eğitimi alarak bu geleneği öğrencilerine aktarma izni almıştır.

Ocak 2015’te Hindistan’da ileri seviye eğitimini tamamlayarak YA onaylı 200 ERYT ve E500ERYT olma hakkı kazanmıştır. Aynı zamanda YACEP olup verdiği eğitimler YA tarafından onaylıdır. Ayrıca Dina Rodriguez’in geliştirdiği Hormon Yoga Eğitmenlik Eğitimini alarak yoga terapi derslerine farklı bir boyut katmıştır.

Datça merkezdeki Datça Yoga & Pilates Merkezinde düzenli dersler vermenin yanında konuk eğitmen olarak Hariom Yoga, Merih Kenet Yoga Merkezi, Open Yoga, Radia Gelişim, IPF, Cihangir Yoga, Maya Yoga gibi merkezlerde de zaman zaman yoga ve ayurveda üzerine workshoplar vermekte ve yoğunlaştırılmış yoga inziva kampları yönetmektedir.

Yılların deneyimi ve birikimiyle geliştirdiği Holistik Yoga’yı Datça’da düzenli sınıflarında öğrencileriyle paylaşmanın yanı sıra kasım 2015’te ilk kez İzmir’de içinde Ayurveda’ya geniş yer verdiği Holistik Yoga Eğitmenlik eğitimini açmış ve ilk Holistik Yoga Eğitmenlerini yetiştirmiştir.

Türkiye’de ilk Hormon Yoga Eğitmenlik eğitim kampını 2017 de yönetip 12 adet Hormon Yoga Terapi Eğitmeni yetiştirmiştir. 2019’da iki tane HYT eğitimi vermiştir. İlk 150 saatlik Ayurveda’da Derinleşme ve Uzmanlaşma Eğitimini Ankara Bilkent Üniversitesinde içinde yoga eğitmenleri ve doktorların olduğu çeşitli meslek gruplarına mensup bir grup katılımcıya vermiştir.

Kendini geliştirmenin ve profesyonel eğitimin sürekliliğine inanan Seda Shambhavi,  ikinci YA onaylı 300 saatlik Svastha Yoga Terapistliği Eğitimini  (Dr.Günther Niessen & Dr. Ganesh Mohan) ve Yoga Psikolojisi (Psikolog Yoga eğitmeni Ashley Turner) 2019 da tamamlamış, Fonksiyonel Tıp Sağlık Koçluğu Eğitimine başlamıştır.

2018 kışı itibariyle yoga ve ayurveda bilgi ve deneyimlerini Hindistan’ın Goa eyaletinde Uluslararası bir yoga okulunda paylaşmaya başlamıştır. Bunun yanı sıra yine Goa’da bir Ayurvedik Klinikte Yoga Terapistliği yapmaktadır. Yaşamını Datça ve Hindistan arasında geçirmektedir.

Gezgin kişiliği ve yazarak paylaşmaya olan tutkusunun ilk ürünü “Yol Dervişi” Şubat 2019 yılında basılarak okurlara ulaşmıştır.

Çevirdiği Kitaplar: Tarkovski’nin Günlükleri, Andrei Tarkovski

                                 Kuantum Benlik, Danah Zohar

                                 Kuşaklara Göre Ayurvedik Beslenme, Dennis Thompson

Yazdığı Kitap:  Yol Dervişi, Seda Shambhavi Kervanoğlu

www.suryaturkey.com

Facebook grup: Surya Turkey

Facebook Sayfa: Holistik Yoga with Seda Shambhavi

Facebook Sayfa: Seda Shambhavi Holistic Yoga

Instagram: seda_shambhavi

İstanbul’da Kurumsal hayatın içerisinde 20 yıl geçirdikten sonra bir panik atak hikayesi sonucu yoga ile tanıştı. Yoganın ve arkasından meditasyonun dönüştürücü gücünü ve yarattığı iyilik  halini kendinde deneyimlemesiyle “ bir hayat pratiği olan yogada” derinleşmek amacıyla başladığı eğitmenlik eğitimleri onu öğrendiklerini paylaşmaya yöneltti.

2015 yılından bu yana Bora Ercan’la çalışmaktadır. Aldığı eğitimlerin yanı sıra kendisiyle yapmış olduğu Hindistan ve Peru seyahatleri yaşamında yeni sayfalar açmıştır.

2020 yılında hormon yoga terapi ve inanılmaz etkileri ile tanıştı. Brezilyalı Psikoloji doktoru  Dinah Rodrigues tarafından 1992 yılında Tibet meditasyonları, yoga nidra, hatha yoga, kundalini yoga, nefes teknikleri  ve imgelemelerle oluşturmuş bir sistem olan hormon yoga eğitimlerini Seda Shambhavi ‘ den aldı.

Yılın büyük bir bölümünü Datça’ da geçirmekte ve zihingünleri üzerinden hatha yoga, meditasyon, hormon yoga terapi dersleri vermektedir.

Eğitimler- Sertifikalar_Atölyeler

 • Hatha Yoga TTC / Yoga Alliance International_Bora Ercan_İrem Greenfield_Başak Yüksel/ 2015_2016
 • Meditasyon Uzmanlık / Meditation Alliance International_Bora Ercan / 2018_2019
 • Angela Farmer and Victor Van Kooten / Midilli 2019
 • Yoga Vidya Gurukul Institute / Hindistan / 2019
 • Tenzin Jigmey ile Bön_ Hormon Yoga Terapi Eğitmenlik / Seda Shambhavi 2020
 • Tibet Meditasyonları /2020
 • ITTC Yoga Alliance International Master Yoga Teacher 500 hour / Hariom Yoga 2019_ 2020
 • Hormon Yoga Terapi Üreme Tiroid / Seda Shambhavi 2020
 • Hormon Yoga Terapi Diabet / YAI_Seda Shambhavi 2021
 • Bora Ercan’la yoga metinleri / Uppanishadlar, Gheranda Samhita, Shiva Samhita, Minfulness Sutraları_Anapanasati, Lojong_Zihin eğitiminin yedi kuralı
 • Üç kök zehir meditasyonları _Uma F.Unat
 • Bhagavad Gita / Gayatri Damla
 • Om Şanti Mantraları /Didem Gita Devi Bilge

Bu atölye süresince dersler kaydedilecektir. Kaçırdığınız dersleri, dersten sonraki gün, ARŞİV sayfasından izleyebilirsiniz.