Öğretilemeyen Şeyler Atölyesi – Haiku Defteri

PELİN ÖZER
BAŞLANGIÇ: 18 ŞUBAT 2021
236

Pelin Özer katı ve çerçevelenmiş bilgiden, akademik yaklaşımlardan, bilme ve bilgiyi aktarma hallerinin tahakkümünden, iktidarından uzakta sezgi, duyuş, deneyim ve kişisel birikimden müteşekkil bir kopuş çağrısı olarak kurguladığı Öğretilemeyen Şeyler Atölyesi’nde “Haiku” defterini yeniden açıyor. Bu sefer hem okuyup hem yazarak…

Japonya’da doğmuş ve zaman içinde tüm dünyaya yayılmış, yüzyılların ardından halen tazeliğini koruyan bir şiir formu olan haiku, “kapalı” kaldığımız bu olağanüstü zaman diliminde dışarı(mız)daki ve içeri(miz)deki doğaya yaklaşmak, doğaya çağıran sese kulak vermek, onu duyumsamak için bir imkân. Bir nevi oksijen maskesi. 5-7-5 hece formatında ve üç dizeden oluşan bu minicik tür, konusunu doğadan alır ve içinde tanımlı sanat formlarını bile aşan sonsuz olanak barındırır. Haiku yazarken —ve yazarak— derine dalmak, doğaya kulak verirken meditasyonda konaklamak ve haiku gizemini çözmeye yaklaşırken zihnin kendi düğümlerini çözüşüne tanıklık etmek serbest. Pelin Özer bu sefer sadece haiku türüne yakından bakmakla kalmayacak aynı zamanda haiku yazmak isteyenleri de Zen bahçesinde ağırlayacak. Hem okuyup hem yazmak için haiku defterini açmaktan heyecan duyacak herkesi bekliyoruz.

Genel olarak sanata, edebiyata, yazmanın şifasına inananlar, terapötik yaklaşımlara, kendinden öğrenmeye açık olanlar, haiku türünü merak edenler, doğanın sesine, ritmine, döngülerine ve davetine karşılık verenler, Zen Budizme, Doğu mistisizmine, tasavvufa, halk şiirine, yogaya, meditasyona kapısı ve zihni açık olanlar vb.

18 Şubat 2021 Perşembe 20.00-21.30

25 Şubat 2021 Perşembe 20.00-21.30

4 Mart 2021 Perşembe 20.00-21.30

11 Mart 2021 Perşembe 20.00-21.30

1972 doğumlu. Galatasaray Lisesi ve İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Kültür gazeteciliğiyle başladığı profesyonel meslek hayatına kitap ve dergi editörü olarak devam etti. 2002’den itibaren bağımsız yazar, şair, editör, redaktör, danışman, eğitmen olarak çalışmalarını sürdürüyor. Şiir, yazı ve söyleşileri çeşitli dergilerde yayımlanıyor. Kitapları: Latife Tekin Kitabı (söyleşi), Cam Kulübeler (haiku), 17 Haziran (roman), Atlasın Bir Ucunda (şiir), Weltallblume-Uzay Çiçeği (Almanca ve Türkçe seçme şiirler), Beyaz Ev.

2002’den bu yana ara vermeden haiku yazmayı ve seçtiklerini yayımlamayı sürdüren; yurtiçi ve yurtdışında çeşitli haiku çalışmaları gerçekleştiren Pelin Özer, 2010’da Boğaziçi Kitap Fuarı Haiku Yarışması’nda bir haikusuyla Jüri Özel Ödülü’ne değer görüldü, ilk romanı 17 Haziran, 2012’de Duygu Asena Roman Ödülü’nü kazandı. Yurtiçinde ve yurtdışında çeşitli şiir festivallerine katılıyor ve şiirleri dünya dillerine çevrilerek yayımlanıyor.

Bu atölye süresince dersler kaydedilecektir. Kaçırdığınız dersleri, dersten 3 gün sonra, ARŞİV sayfasından izleyebilirsiniz.