İSTANBUL KENT ÜNİVERSİTESİ VE HARİOM YOGA MERKEZİ İŞBİRLİĞİ İLE
TEORİ VE PRATİK

MEDİTASYONUN TEMELLERİ 

Meditasyona yeni başlayanlar üzerinde Harvard Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada; 8 hafta boyunca günde yarım saat meditasyona oturmak, beynin esenlikle ilgili yapılarında dikkat çekici olumlu değişimler sağlıyor.

Öğrenme, duygusal regülasyon, hafızayla ve karar vermeyle ilişkili kognitif fonksiyonlarda olumlu etkilerin gözlendiği bu araştırmanın sonuçlarında; sosyal ve özel ilişkilerin de pozitif yönde değişim gösterdiği görülüyor. Örneğin; beslenme düzeni, iş ve aile ilişkileri, egzersiz alışkanlıkları vb. aynı kalsa da kişilerin hayatları içinde bu alışkanlıklarla ve ilişkide oldukları kişilerle ilişkilerinde olumlu gelişmeler olduğu bilgisine ulaşılıyor.

Yine Harvard Üniversitesi’nde yapılan başka bir araştırma ise meditasyonun uzun süreli ve düzenli olarak uygulanması halinde, yaşla birlikte beyinde doğal olarak aşınan yapıların onarım sürecini ortaya koyuyor.

Belli başlı araştırmalar gösteriyor ki her gün uygulanan meditasyon pratikleri, beynin duygu kontrolü ve stres seviyeleriyle ilgili bölümlerinin yapısını değiştiriyor.

Bakınız: http://tiny.cc/5v10cz

PROGRAM SÜRESİ: Her bir modül, iki gün, ikişer saatten toplam dört saattir.
PROGRAM ÜCRETİ: 200 TL+KDV
PROGRAM GÜNLERİ:  Cumartesi-Pazar, Saat 14:00

Daha önce hiç meditasyon yapmamış ve/veya düzensiz uyguladığı çalışmalarını düzenlemek isteyenler, kendi meditasyon pratiğini oluşturmak isteyenler için özel olarak tasarlanmıştır.

Meditasyona ilgi duyan her yaştan ve sosyal profilden kişi katılım sağlayabilir.

 • Nefesi, bedeni, zihnin niteliğini fark etmek üzerine…
 • Meditasyon ve meditasyon yöntemleri nedir?
 • Meditasyonun gündelik hayata etkileri?
 • Ekagrata (Zihni tek bir noktaya odaklama) nedir, mümkün müdür?
 • Sinir sistemi ve meditasyon arasındaki ilişki.
 • “Zihnin tarifi, zihnin halleri, maymun zihin nedir?” gibi konular üzerine teorik ve pratik uygulamalar.
 • Yoga meditasyonu (Yoga’nın 8 basamağı)
 • Soru-Cevap

Devam eden program boyunca, bir sonraki program için kayıt yaptırmak mümkündür.

 

 

Şu Uygulamalara yer verilir:

 • Isınma / Gentle – Sandalye yogası
 • Bedeni fark etmek üzerine zihinsel çalışmalar
 • Nefes Farkındalığı Meditasyonu (2 farklı uygulama. Mindfulness ve ezber bozan nefes sayma uygulamaları)
 • Tratak (Tek bir nokta olarak mum kullanılacaktır)
 • Japa meditasyonu

Meditasyonun Temelleri atölye çalışmasında kendi kendinize uygulayabileceğiniz dört meditasyon tekniği üzerinde çalışılır.

Tüm katılımcılara “Katılım Belgesi” verilecektir.

ÇAĞLA GÜNGÖR

Ankara doğumlu. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema-Televizyon bölümünden mezun olduktan sonra 20 sene kurumsal hayatta kurumsal iletişim ve pazarlama alanlarında yönetici olarak çalıştı. 4 yıldır Hariom Yoga Merkezi ve Om Yoga Merkezi’nde yin yoga, hamile yogası, mindfulness dersleri veriyor, mindfulness koçluğu yapıyor. Güngör’ün Metis Yayınevi’nden çıkan, ‘Kıbrıslı Türk Gençleri Konuşuyor’ isimli bir sözlü tarih çalışması var.

NİLÜFER EYİİŞLEYEN

İzmir doğumlu. Marmara Üniversitesi Gazetecilik Lisans, Bahçeşehir Üniversitesi, Sinema Yüksek Lisans mezunu; İstanbul Üniversitesi Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi, Felsefe bölümü öğrencisi. 20 yıl boyunca reklam metin yazarı; seyahat, sinema, ekonomi temalı dergilerde editör; uluslararası markalara kurumsal iletişim hizmeti veren ajanslarda yayın koordinatörü olarak çalıştı, kurucusu olduğu iletişim ajansında yönetici olarak çalışmalarını sürdürüyor.

2011 yılında yogaya, 2015 yılında yoga eğitmenliğine başladı. Bora Ercan, Angela Farmer, Victor Van Kooten’den eğitimler aldı. Bora Ercan’la çalışmaya devam ediyor. HARİOM YOGA ve OM YOGA merkezlerinde, şirketlerde ve özel çalışmalarda yoga ve meditasyon dersleri veren Eyiişleyen, aynı zamanda Yogaya ve Meditasyona yeni başlayanlar için çalışmalarını ve Yoga&Nefes derslerini yürütüyor.

İzmir doğumlu. ODTÜ Matematik Bölümü’nden mezun. ODTÜ’de ve Manchester Üniversitesi’nde yaptığı Batı Felsefesi çalışmalarını Hindistan yollarında yaşantılayarak edindiği Doğu Felsefesiyle harmanlama çabasında oldu. 1980 sonlarından itibaren çeşitli dergilerde edebiyat ağırlıklı yazıları yayımlandı. Uzun geziler yaptı ve okudu. Birçok gazete ve yayın organında çeviri, eleştiri, şöyleşi, gezi yazısı ve makaleleri yayımlandı.

İngiltere, Nepal, Hindistan ve Tayland’da farklı yoga ekollerinin eğitimlerini aldı. Eğitmenlik belgesi, Bihar Yoga Okulu’na bağlı olan Yogvidyadham’dandır. Bunun yanı sıra Yogik Felsefe eğitimleri de aldı.

2003 yılından bu yana profesyonel olarak yoga eğitmenliğini sürdürmektedir. ODTÜ İstanbul Mezunlar Derneği’nin düzenli yoga eğitmenidir. Bunun yanı sıra pek çok kurumda da yoga eğitmenliği yapmıştır. 2007 başında kendi yoga merkezini kurdu: Hariom Yoga Merkezi. Her yıl geliştirerek düzenlediği Yoga/Meditasyon Uzmanlaşma Programlarından mezun olan eğitmen adayları, Hairom Yoga Merkezi’nde çalışmalarına devam edebiliyor. Bora Ercan ayrıca Aralık 2019’da Kent Üniversitesi’nde ikincisi düzenlenecek olan Zihin Günleri etkinliğinin kurucusu ve yürütücüsüdür.

Kurslarımız, oldukça merkezi konumdaki Üniversitemizin Taksim Kampüsünde gerçekleştirilmektedir. Kampüse şehrin herhangi bir yerinden metro, otobüs, metrobüs gibi toplu taşıma araçları ile hızlı, rahat ve güvenli bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Taksim Kampüsü: İSTANBUL KENT ÜNİVERSİTESİ Yaşamboyu Eğitim Merkezi (KÜYEM) Cihangir Mahallesi Sıraselviler Caddesi No:71 34433 Beyoğlu/İstanbul

TEORİ VE PRATİK

NEFESİN İZİNDE ZİHİN & BEDEN

İnsan günde ortalama 21.600 kere nefes alıp veriyor. Bu doğal ve otomatik eylemin gün içinde pek farkına varmıyoruz. Diğer yandan çoğumuz nefes alıp vermeyi sistemimize uygun bir biçimde yapmıyoruz. Bu da zihnin halini, bir anlamda “mod”umuzu etkileyen bir sonuca yol açıyor.

PROGRAM SÜRESİ: 75 dk
PROGRAM ÜCRETİ: 180 TL+KDV
PROGRAM GÜNLERİ: Cuma, Saat 18:00

Zihnimiz, vücudumuz, duygu durumumuz ve nefesimiz adeta görünmeyen iplerle birbirine bağlıdır ve etkileşim halindedir. Nefes zihinden etkilenir, düşünceler ve fiziksel beden de nefesten… Fark ederek alınan ve verilen nefes; zihin, beden ve duygu durumunda dengelenme sağlar. Programın amacı, yapılacak nefes çalışmalarıyla otonom sinir sistemini dengeleyerek dikkat ve konsantrasyonu, esenlik hissini artırmak; stresi, güvensizlik hissini, dikkat dağınıklığını kontrolü ve azaltmayı desteklemektir.

Her yaştan ve sosyal profilden kişi katılım sağlayabilir. (Astım, tansiyon, anksiyete gibi şikayetleri olanların bilgi vermesi gerekmektedir. Uzmanların yönlendirmeleri kişinin şikayetine göre değişkenlik gösterecektir.

Fark ederek alınan ve verilen nefes; zihin, beden ve duygu durumunda dengelenme sağlar. Sempatik sinir sistemi ile para sempatik sinir sistemini dengelemeye yönelik çalışmalar yapılır.

Dengeleyici, sağ/sol burun deliklerindeki olası tembellikleri giderici, zihni keskinleştiren, sinir sistemini regüle etmeye yardımcı, konsantrasyonu artırıcı ve zihni canlandıran uygulamalar yapılır.

Dikkat keskinliği sağlayan çalışmalar üzerinde durulur ve bu pratikleri kişinin nasıl tek başına uygulayabileceği aktarılır.

Burundan başlayarak beden farkındalığı, tekrar tanıma çalışmaları, burun deliklerini dengeleme, zihni uyandıran çalışmalar, zihni sakinleştiren çalışmalar, uyku sorununu çözmeyi desteklemek ve stresi azaltmak üzere yapılan çalışmalar yapılır.

Devam eden program boyunca, bir sonraki program için kayıt yaptırmak mümkündür.

 

Nefes disiplini çalışmalarında; nefes disiplini teknikleri öğrenilir, uygulanır ve süreç takip edilerek, katılımcıların geri bildirimleri, uygulama süreçleri değerlendirilir.
Özellikle 6 adet nefes tekniği üzerinde durulur.

Tüm katılımcılara “Katılım Belgesi” verilecektir.

İzmir doğumlu. Marmara Üniversitesi Gazetecilik Lisans, Bahçeşehir Üniversitesi, Sinema Yüksek Lisans mezunu; İstanbul Üniversitesi Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi, Felsefe öğrencisi. 20 yıl boyunca reklam metin yazarı; seyahat, sinema, ekonomi temalı dergilerde editör; uluslararası markalara kurumsal iletişim hizmeti veren ajanslarda yayın koordinatörü olarak çalıştı, kurucusu olduğu iletişim ajansında yönetici olarak çalışmalarını sürdürüyor.

2011 yılında yogaya, 2015 yılında yoga eğitmenliğine başladı. Bora Ercan, Angela Farmer, Victor Van Kooten’den eğitimler aldı. Bora Ercan’la çalışmaya devam ediyor. HARIOM YOGA ve OM YOGA merkezlerinde, şirketlerde ve özel çalışmalarda yoga ve meditasyon dersleri veren Eyiişleyen, aynı zamanda Yogaya ve Meditasyona yeni başlayanlar için özel çalışmalar ve Yoga&Nefes derslerini yürütüyor.

 • Yoga Alliance International, 200 saat, Bora Ercan, İrem Greenfield, Asu Somer, 2015
 • Yoga Alliance International, İleri Seviye, 150 saat, Bora Ercan, 2017
 • Meditasyonda Uzmanlık Programı, 250 saat, Bora Ercan, 2018
 • Underground Yoga, Angela Farmer and Victor van Kooten, Midilli, Eftalou.  İstanbul
 • Psikanaliz Eğitim, Araştırma ve Geliştirme Derneği, Psikanalize Giriş Seminerleri, 9 aylık eğitim, İstanbul.

İzmir doğumlu. ODTÜ Matematik Bölümü’nden mezun. ODTÜ’de ve Manchester Üniversitesi’nde yaptığı Batı Felsefesi çalışmalarını Hindistan yollarında yaşantılayarak edindiği Doğu Felsefesiyle harmanlama çabasında oldu. 1980 sonlarından itibaren çeşitli dergilerde edebiyat ağırlıklı yazıları yayımlandı. Uzun geziler yaptı ve okudu. Birçok gazete ve yayın organında çeviri, eleştiri, şöyleşi, gezi yazısı ve makaleleri yayımlandı.

İngiltere, Nepal, Hindistan ve Tayland’da farklı yoga ekollerinin eğitimlerini aldı. Eğitmenlik belgesi, Bihar Yoga Okulu’na bağlı olan Yogvidyadham’dandır. Bunun yanı sıra Yogik Felsefe eğitimleri de aldı.

2003 yılından bu yana profesyonel olarak yoga eğitmenliğini sürdürmektedir. ODTÜ İstanbul Mezunlar Derneği’nin düzenli yoga eğitmenidir. Bunun yanı sıra pek çok kurumda da yoga eğitmenliği yapmıştır. 2007 başında kendi yoga merkezini kurdu: Hariom Yoga Merkezi. Her yıl geliştirerek düzenlediği Yoga/Meditasyon Uzmanlaşma Programlarından mezun olan eğitmen adayları, Hairom Yoga Merkezi’nde çalışmalarına devam edebiliyor. Bora Ercan ayrıca Aralık 2019’da Kent Üniversitesi’nde ikincisi düzenlenecek olan Zihin Günleri etkinliğinin kurucusu ve yürütücüsüdür.

Kurslarımız, oldukça merkezi konumdaki Üniversitemizin Taksim Kampüsünde gerçekleştirilmektedir. Kampüse şehrin herhangi bir yerinden metro, otobüs, metrobüs gibi toplu taşıma araçları ile hızlı, rahat ve güvenli bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Taksim Kampüsü: İSTANBUL KENT ÜNİVERSİTESİ Yaşamboyu Eğitim Merkezi (KÜYEM) Cihangir Mahallesi Sıraselviler Caddesi No:71 34433 Beyoğlu/İstanbul

TEORİ VE PRATİK

MINDFULNESS ATÖLYESİ

Meditasyona yeni başlayanlar üzerinde Harvard Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada; 8 hafta boyunca günde yarım saat meditasyona oturmak, beynin esenlikle ilgili yapılarında dikkat çekici olumlu değişimler sağlıyor.

Öğrenme, duygusal regülasyon, hafızayla ve karar vermeyle ilişkili kognitif fonksiyonlarda olumlu etkilerin gözlendiği bu araştırmanın sonuçlarında; sosyal ve özel ilişkilerin de pozitif yönde değişim gösterdiği görülüyor. Örneğin; beslenme düzeni, iş ve aile ilişkileri, egzersiz alışkanlıkları vb. aynı kalsa da kişilerin hayatları içinde bu alışkanlıklarla ve ilişkide oldukları kişilerle ilişkilerinde olumlu gelişmeler olduğu bilgisine ulaşılıyor.

Yine Harvard Üniversitesi’nde yapılan başka bir araştırma ise meditasyonun uzun süreli ve düzenli olarak uygulanması halinde, yaşla birlikte beyinde doğal olarak aşınan yapıların onarım sürecini ortaya koyuyor.

Belli başlı araştırmalar gösteriyor ki her gün uygulanan meditasyon pratikleri, beynin duygu kontrolü ve stres seviyeleriyle ilgili bölümlerinin yapısını değiştiriyor.

Bakınız: http://tiny.cc/5v10cz

PROGRAM SÜRESİ: 8 HAFTA (haftada bir gün, ikişer saat)
PROGRAM ÜCRETİ: 900 TL+KDV
PROGRAM GÜNLERİ: Çarşamba, Saat 19:30
(ARA TARİHLERE KAYIT YAPILAMAZ)

Çalışma/okul hayatımızda ve bunun dışında geçirdiğimiz süreyi “nitelikli” hale getirmek, kendimizi dinlenmiş, iyi vakit geçirmiş hissetmek; bu zaman diliminde yaptığımız her ne olursa olsun -günlük işlerden alışverişe, hobilerimizden gezip tozmaya- o anda ne yaptığımızı ne hissettiğimizi kelimenin tam anlamıyla fark ederek mümkün. Bunun böyle olduğunu dile getirenler ise son zamanlarda sık sık karşımıza çıkan ve aslında binlerce yıldır uygulanan Mindfulness çalışmalarının uzmanları… Araştırmalar diyor ki bir günde ortalama 70.000 uyarana maruz kalıyoruz. Çok azını fark ediyoruz, fark etmediklerimiz de zihnimizin çöplüğünde birikiyor… Ve bu çöplüğü̈ boşaltmadıkça zihnimiz, bedenimiz, nefesimiz yoruluyor. Çöpü boşaltmanın yollarından biri ise Mindfulness yani “Özfarkındalık”.

8 Hafta sürecek bu çalışmada katılımcının Mindfulness tekniklerini öğrenmesi ve kendi pratiğini yapar hale gelmesi hedeflenmektedir.

Meditasyona ilgi duyan her yaştan ve sosyal profilden kişi katılım sağlayabilir.

1.Hafta: Tanışma, Mindfulness’ın tanımı, meditasyonda ve gündelik hayata dair küçük uygulamalar.
2. Hafta: Mindfulness’ta akış ve donma; oryantasyon nasıl kazanılır? Sinir sistemine bakış.
3. Hafta: Zihin ve Beden: Zihninden çık, bedenine dön.
4. Hafta: Olumsuzluk ve haz duygusu, hayatta kalma mekanizmaları.
5. Hafta: Mindfulness ve Nöroplastisite.
6. Hafta: Öz şefkat geliştirmek, hayatımızdaki kişilerle bağ kurabilmek.
7. Hafta: Zor duygularla baş etme, iyi duygulardan beslenebilme.
8. Hafta: Neden Mindfulness Uygulamaları Yapıyoruz? Kapanış ve Başlangıç

Çalışma süresince katılımcıların yararlanabileceği bir manuel verilecektir. Ayrıca belli kitaplar önerilecektir ve bu kaynaklar da kullanılacaktır.

Tüm içerikler; mindfulness meditasyon teknikleri uygulamalarıyla birlikte ilerleyecektir.

Eğitim boyunca katılımcılara,

 • Oryantasyon çalışmaları
 • Nefes farkındalığı meditasyonu
 • Beden farkındalığı meditasyonu
 • Şefkat meditasyonları öğretilecektir.

Ayrıca sandalye üzerinde yapılacak basit yoga hareketleri ve nefes egzersizleri ile beden farkındalığı çalışmaları tekrarlanacaktır. Her katılımcı grup için ayrı ayrı “e-posta grupları” oluşturulur, haftalık ev çalışmaları verilir. Bu çalışmalar Mindfulness Koçluğu çerçevesinde program yürütücüsü tarafından takip edilir ve kendisi katılımcıyı bir danışman olarak destekler.

Tüm katılımcılara “Katılım Belgesi” verilecektir.

Ankara doğumlu. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema-Televizyon bölümünden mezun olduktan sonra 20 sene kurumsal hayatta kurumsal iletişim ve pazarlama alanlarında yönetici olarak çalıştı.

 • 4 yıldır Hariom Yoga Merkezi ve Om Yoga Merkezi’nde yin yoga, hamile yogası, mindfulness dersleri veriyor, mindfulness koçluğu yapıyor.
 • Güngör’ün Metis Yayınevi’nden çıkan, ‘Kıbrıslı Türk Gençleri Konuşuyor’ isimli bir sözlü tarih çalışması var.
 • Devrim Akkaya 200 Saat Yin Eğitimi, 2015
 • Bora Ercan ve İrem Greenfield 200 Saat Temel Yoga Eğitimi, 2015-2016
 • Bora Ercan 35 saat Yoga Felsefesi, 2016
 • Bora Ercan 150 Saat İleri Seviye Yoga Eğitimi, 2016-2017
 • Gül Dirican 20 Saat Restoratif Yoga Eğitimi 2017
 • David Cornwell 100 Saat Mindfulness Koçluğu 2017
 • Bora Ercan 250 Saat Meditasyon Hocalık Eğitimi 2017-2018
 • Devrim Akkaya 100 Saat Çakraların Psikolojisi Eğitimi 2018
 • Devrim Akkaya 30 Saat Yoğunlaştırılmış Yin Eğitimi 2018 (asistanlık)
 • David Cornwell 100 Saat Mindfulness Koçluğu 2018, (asistanlık)
 • Underground Yoga, 2 haftalık eğitim, Angela Farmer and Victor van Kooten, Midilli
 • Gizem Onay-Hamile Yogası Eğitimi, 2019

İzmir doğumlu. ODTÜ Matematik Bölümü’nden mezun. ODTÜ’de ve Manchester Üniversitesi’nde yaptığı Batı Felsefesi çalışmalarını Hindistan yollarında yaşantılayarak edindiği Doğu Felsefesiyle harmanlama çabasında oldu. 1980 sonlarından itibaren çeşitli dergilerde edebiyat ağırlıklı yazıları yayımlandı. Uzun geziler yaptı ve okudu. Birçok gazete ve yayın organında çeviri, eleştiri, şöyleşi, gezi yazısı ve makaleleri yayımlandı.

İngiltere, Nepal, Hindistan ve Tayland’da farklı yoga ekollerinin eğitimlerini aldı. Eğitmenlik belgesi, Bihar Yoga Okulu’na bağlı olan Yogvidyadham’dandır. Bunun yanı sıra Yogik Felsefe eğitimleri de aldı.

2003 yılından bu yana profesyonel olarak yoga eğitmenliğini sürdürmektedir. ODTÜ İstanbul Mezunlar Derneği’nin düzenli yoga eğitmenidir. Bunun yanı sıra pek çok kurumda da yoga eğitmenliği yapmıştır. 2007 başında kendi yoga merkezini kurdu: Hariom Yoga Merkezi. Her yıl geliştirerek düzenlediği Yoga/Meditasyon Uzmanlaşma Programlarından mezun olan eğitmen adayları, Hairom Yoga Merkezi’nde çalışmalarına devam edebiliyor. Bora Ercan ayrıca Aralık 2019’da Kent Üniversitesi’nde ikincisi düzenlenecek olan Zihin Günleri etkinliğinin kurucusu ve yürütücüsüdür.

Kurslarımız, oldukça merkezi konumdaki Üniversitemizin Taksim Kampüsünde gerçekleştirilmektedir. Kampüse şehrin herhangi bir yerinden metro, otobüs, metrobüs gibi toplu taşıma araçları ile hızlı, rahat ve güvenli bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Taksim Kampüsü: İSTANBUL KENT ÜNİVERSİTESİ Yaşamboyu Eğitim Merkezi (KÜYEM) Cihangir Mahallesi Sıraselviler Caddesi No:71 34433 Beyoğlu/İstanbul