İleri Seviye Yoga Terapi Uzmanlık Programı

ERDOĞAN YENİCE
11 OCAK– 26 ŞUBAT 2021
885
(ÖN ÖDEME)

Bu modülde yoga terapi uygulamalarının “fizyolojik rahatsızlıklar” için tıbbi tedaviye destek uygulamaları işlenecektir. Batı tıbbına destek amaçlı olarak kadim doğu öğretilerinin yoga terapi uygulamaları içine adapte edilmesi aşağıdaki başlıklar altında incelenecektir. Yoga terapi uygulamalarınızın içine; enerji beden çalışmalarını, meridyen teorilerini, mindfulness meditasyon uygulamalarını, 5 element nefes ve meditasyon uygulamalarını ve fizyolojik hastalıklarda güvenli yoga uygulamalarını nasıl adapte edebileceğinizi öğreneceksiniz.

– Fizyolojik sistemeleri tanıma- Ayurveda’ya genel bakış
– Nefes, mantra ve meditasyonun yoga uygulaması içine adapte edilmesi;

– Sindirim sistemi; kabızlık, bağırsak hastalıkları, reflü vb. için örnek uygulamalar;

– Solunum sistemi; KOAH, astım sorunları için örnek uygulamalar;

– Hormonal sistem sorunları üzerine yaklaşımlar; Menopoz, PMS vs.

– Sinir sistemi hastalıklarında yaklaşımlar; hiperaktivite, MS, Parkinson, Demans, Alzheimer, gibi hastalıklarda tedaviye destek amaçlı uygulamalar;

– Kardiyo vasküler sistem; kalp rahatsızlıkları, tansiyon sorunları için örnek uygulamalar,

– Lenf ve bağışıklık sistemiyle ilgili; alerji, romatoid artrit, kronik yorgunluk vb. için örnek uygulamalar;
– Üriner ve üreme organları için örnek uygulamalar,

– Endokrin; Tip 2 diyabet, tiroid sorunarı için örnek uygulamalar;

– Duygusal sorunlar; stres, kaygı, uyku sorunları, yorgunluk gibi durumlar için örnek uygulamalar;
– Meridyenler, akubası teorileri ve uygulamaları;

– Mindfulness meditasyon uygulamaları
– 5 Element teorisine göre kişilik testleri ve analizler;
(5 element teorisi detayları inziva programında işlenecektir)

Toprak elementi yoga terapi, nefes, medatiasyon uygulamaları;
Su elementi yoga terapi, nefes, medatiasyon uygulamaları;
Ateş elementi yoga terapi, nefes, medatiasyon uygulamaları;
Hava / Metal elementi yoga terapi, nefes, medatiasyon uygulamaları;
Ağaç / Eter elementi yoga terapi, nefes, medatiasyon uygulamaları;

Bu eğitimde sunulan hiçbir şey tıbbi tedavi yerine geçmez! Bu çalışmalar tamamen tıbbi tedaviye destek amaçlı öğretilerdir. Önemli bir rahatsızlığınız varsa ve eğitime katılmayı düşünüyorsanız mutlaka doktorunuza danışın ve eğitmenlere önceden bilgi verin.

  • Herhangi bir eğitmenden alınmış yoga terepi eğitimi olan yoga eğitmenleri;
  • 200 saat temel yoga eğitimi almış ve en az 2 yıldır ders veren eğitmenler
  • Fiziksel ve fizyolojik rahatsızlıklarla ilgilenen tıp personeli;
  • Yogaya ilgi duyan tecrübeli yoga severler
  • Yukarıdaki uygulamalara ilgi duyan herkes

Bu program YA International 500 saat eğitim uygulamasının bir parçasıdır. Bu sisteme dahil olmuş ve daha önce eğitim almış kişiler için 100 saatlik “İleri Seviye Yoga Terapi Uzmanlık sertifikası”, diğer katılımcılara “Katılım belgesi” verilir. Sertifikaya hak kazanmak için bütün eğitim ve inzivaya katılım zorunludur. Verilecek ödev ve okumaların eksiksiz ve tam olarak yapılması gerekmektedir.

Program tarihi. 11 Ocak – 26 Şubat 2021
* Buluşmalar;
– Her pazartesi ve cuma günleri saat 21.00 – 23.30 arasında ve her çarşamba 21.30 – 23.30 arasında teori dersleri
Her salı, çarşamba, cuma 19.00 – 20.00 ve her cumartesi, pazar 10.00 – 11.00 uygulama dersleri

* Eğitim süresi toplam 100 saattir.

* Teori ve uygulama buluşmalarından sonra Mart veya Nisan aylarından birisinde 4 günlük bir inziva buluşması yapılacaktır.

  • İleri SeviyeYoga Terapi Uzmanlık Programı ücreti 2.250 TL + KDV’dir. Kayıt için 750 TL ön ödeme yaptıktan sonra kalan ücreti eğitim aylık 2 taksit halinde ödeyebilirsiniz.
  • Ücretlere bütün eğitim materyalleri ve uygulama dersleri dahildir. İnziva buluşmasında konaklama ücreti fiyata dahil değildir.

Erdoğan Yenice; 0552 616 4306 / erdoganyenice@gmail.com

Dilara Yenice; 0553 267 6644 / dilara_yenice88@gmail.com

5 ELEMENT NEDİR?

Beş element; Su, Ateş, Ağaç, Metal ve Toprak’tan oluşur. Su, aşağıya doğru nemlendirir… Ateş, yukarı doğru alevlendirir… Ağaç, eğilip bükülebilir; esnekliktir… Metal, eritilip sertleştirilebilir; çelik gibi güçlü ve sağlam olmayı sağlar… Toprak ise, yapmayı, oluşturmayı, yaratıcılığı, eylemi getirir; tohumu ekmeye, yetiştirmeye ve hasat etmeye olanak tanır…

Beş elementi anlamak için doğayı anlamak gerekir. Çünkü, “Doğa en büyük öğreticidir”… Ağaçlar, ‘Ağaç Elementidir… Dereler, göller, denizler ‘Su Elementidir’… Güneş, ‘Ateş Elementidir’… Her yere yayılmış olan kayalar ‘Metal Elementi’; yeryüzünün bütünü ise ‘Toprak Elementidir’…

Tıpkı bir yılın tüm mevsimlere sahip olması gibi bizlerin de tüm elementleri içimizde barındırdığımız bir gerçektir. Hastalıklarımızın temelinde, bir elemente özgü enerjinin dengesizleşmesi, elementlerin temsil ettiği özelliklerin bilinmemesi vardır.

Beş element, ‘Yin’ ve ‘Yang’ kuramıyla birlikte kadim bilgilerin en önemli denge kavramlarından birisidir. Ancak bu bilgilerin unutulması ya da unutturulmaya çalışılması, günümüzün modern yaşamı ile birlikte sağlıklı yaşamın temeli olan ‘denge’nin-5 element dengesinin- bozulması, sağlıkla ilgili sorunlarımızın artmasına neden olmuştur.

“5 Element ve Yoga Terapi” çalışmamızda; yoga, nefes, meditasyon çalışmaları ile elementlerden yararlanmanın, her insana özgü olan ve ‘nasıl yapılacağını bilmenin’ uygulamalarını yapacağız…

Ülkemizin kişisel gelişim, psikoloji, spiritüel kitaplar, bilgisayar teknolojileri ve iş dünyası konusunda önemli yayınevlerinden birisi kabul edilen Sistem Yayıncılığın kurucusuyum… Uzun yıllar psikoloji, sosyoloji, felsefe, NLP teknikleri, aile dizimi, iletişim, iş dünyası konulu kişisel gelişim ve psikoloji kitapları yayınladım. Yazarları ile seminer ve konferanslarını düzenledim.

2003 yılında yoga ile tanıştıktan sonra birçok eğitmenden yoga, nefes ve meditasyon dersleri aldım ve bilinen bütün spiritüel çalışmaları deneyimledim. 2010 yılından itibaren yolculuğuma yoga eğitmeni olarak devam etmeye karar verdim… Klasik Hatha Yoga, Yin Yoga, Vinyasa ve Yoga Terapi tarzı uzmanlaşma eğitim programları ve dersler vermekteyim.

2015 yılı başında 25 yıl çalıştığım aktif yayıncılık hayatından çekildim ve Türkiye’nin çeşitli yerlerinde yoga, nefes, meditasyon eğitimleri düzenliyorum.

https://www.facebook.com/erdoganyenice34
https://www.instagram.com/erdoganyeniceyoga/
https://www.instagram.com/kazdaglarinindelisi/