Hormon Yoga Terapi Uzmanlık Eğitimi

SEDA SHAMBHAVİ
BAŞLANGIÇ: 19 ŞUBAT 2021
2596

Hormon Yoga Terapi, hormonlarımızı stimüle eden ve düzenleyen çok güçlü bir sistem…

Bütün hormon sistemini stimüle edip dengeler. İlk seansta bile uzun zamandır farketmediğiniz yumurtalıklarınızda bir hareket hisseder, tiroid bezinizin yeniden tüm sistemle bağlantıya geçtiğini duyumsarsınız.

Doğa, kadın ve erkek ayırmadan  herkesten 35 yaşından sonra hormonları yavaş yavaş geri alır. Zira doğa, bir gün insanların 100 yaşına kadar yaşama planı yapıp bunu da gerçekleştirebilecek teknolojik donanıma sahip olacağını hesaplamamıştı.

Günümüzde artık 40 ile 55 yaş arası hala genç, 55 ile 75 arası orta yaş ve 75 üzeri yaşlılık dönemi…

Peki bu dönemlerde bedeni ve enerjiyi nasıl güçlü ve aktif tutabiliriz. Hayattan, karşı cinsten hala nasıl keyif alabiliriz? Doğaya karşı durduğumuz bu süreçte bizim en büyük desteğimiz hormon sistemimizdir.

Hormon Yoga Terapi, cinsellik ve üreme hormonlarını stimüle eder, hormon sisteminin şefi hipofizin çalışmasını düzenler. Libidoyu yükseltir, keyif, haz alma duyuları tazelenir. Metabolik hormonları ve dopamin, serotonin ve endorfin hormonlarının salınımını ayarlar ve metabolizmayı hızlandırır.

Hormon Yoga Terapi Uzmanlık Eğitimi, yoga eğitmenleri için bir Uzmanlık alanı, hormon kaynaklı sorunları olanlara da yoğunlaştırılmış bir kür olur.

Eğitime katılanlar, eğitim sonunda üreme hormonları, menopoz, tiroid ya da her iki alanı da içeren yaklaşık 80 dakikalık bir hormon yoga terapi dersini hazırlayıp bu dersi güvenli bir şekilde verme bilgi ve deneyimine sahip oluyorlar. Ayrıca eğitim boyunca hormon sistemini ezoterik anatomi açısından incelemekle kalmayıp, holistik yani bütünsel bir yaklaşım olan Çin’in Taocu yaklaşımı ve Ayurveda Tıbbı açılarından da inceleyerek hormonlarla ilgili birçok farklı bilgi edinmiş oluyorlar. Sistemin kendisi hatha yoga, kundalini yoga, Tibet odaklanma ve meditasyon tekniklerinden harmanlanmış olup ayrıca gevşeme, imgeleme, stres yönetimi ve rahatlama tekniklerini de yoğun bir şekilde kullanarak yoga nidraya da önemli bir yer veriyor.

Seda Shambhavi, Dina Rodriguez’in geliştirdiği Hormon Yoga Terapi sisteminde bulunan uygulama serilerini daha efektif hale getirmek için bazı değişiklikler ve eklemeler yapmıştır. Ayrıca eğitimin teorik bilgileri Seda Shambhavi’nin kendi bilgi ve deneyim birikimiyle donanmış olup 5 yıl önce Hindistan’da almış olduğu orijinal eğitimin içerdiği bilginin beş katını içermektedir. İçerik, bilgi ve deneyim aktarımı kendisinin donanımı arttıkça artacaktır.

19 Şubat Cuma

16:00 – 20:00 Açılış ve HYT Üreme organları ve Menopoz Serisi Öğrenme ve Uygulama; Hormon Yoga Sistemine giriş – Teori

20 Şubat Cumartesi

9:30 – 10:45 HYT Üreme organları ve Menopoz serisi Uygulama
11:15 – 12:30 Hormon Sistemi üzerine teorik ders
12:30 – 13:00  Soru ve paylaşımlar
13:00 -14:30 Öğle arası ve dinlenme
14:30 – 16:00 HYT Tiroid ve Metabolizma Serisi öğrenme ve Uygulama
16:15 -17:00 Stres hormonlarına yönelik çalışma ve Yoga Nidra
20:30  Bireysel çalışma (Akşam katılımcılar kendi zamanlarında en az 90 dakika gün içinde öğrenilen teori ve uygulama derslerini çalışmakla yükümlüler)

21 Şubat Pazar

9:30 -10:45  HYT Tiroid ve Metabolizma Serisi Uygulama
11:15 – 12:30  Hormon Yoga sistemi ve öğretme teknikleri üzerine teorik ders
12:30 – 13:00 Soru ve paylaşımlar
13:00 – 14:30 Öğle arası ve dinlenme
14:30 – 16:00 HYT Üreme organları/Menopoz ve Tiroid karma ders öğrenme ve uygulama
16:30 – 17:30 HYT Üreme Organları ve Menopoz Serisi Uygulama
20:30 Bireysel çalışma

6 Mart Cumartesi

9:30 ile 17:30 arası katılımcılar tek tek ders verecekler. Her katılımcının ders verme saati kişi sayısına göre Seda Shambhavi tarafından belirlenecek ve duyurulacak. Her ders sonrası Seda Shambhavi eğitmen adayına geri bildirim ve öneriler verecek

7 Mart Pazar

9:30 ile 17:30 arası katılımcılar tek tek ders verecekler. Her katılımcının ders verme saati kişi sayısına göre Seda Shambhavi tarafından belirlenecek ve duyurulacak. Her ders sonrası Seda Shambhavi eğitmen adayına geri bildirim ve öneriler verecek

Hormon Yoga Terapi alanında uzmanlaşmak isteyen Yoga Eğitmenleri katılabilir.

Eğitmen olmayan ancak ciddi hormon sorunları yaşayanlar da bilgilenmek ve kendileri üzerinde çalışabilmek için bu eğitime katılıp katılımcı belgesi alabilirler.

Kontenjan 15 kişidir ve eğitimde erken kayıt yaptıranlara öncelik verilecektir.

Eğitimi başarıyla tamamlayan katılımcılara 60 saatlik bir eğitim sertifikası verilecektir.

Hariom Yoga Merkezi, Yoga Alliance International üyesi ve Türkiye temsilcisidir.