Yapay Zeka Teknolojileri ve Zihinsel Bağlarımız

GÖKHAN MANDUZ
BAŞLANGIÇ: 8 TEMMUZ 2021
118

Bu atölyede yapılacak sunumlar ile, çok sık duyduğumuz yapay zeka, makine öğrenmesi, derin öğrenme gibi bilgi teknolojileri kavramlarını çok yalın bir şekilde anlamaya, hissetmeye çalışırken, diğer yandan insan zihni ile aralarındaki bağları keşfetmeye çalışacağız. 

Günümüzde yapay zekanın, makine öğrenmesinin, derin öğrenmenin kapsadığı alanlar katlanarak artarken, bu bilgi teknolojilerinin bilinmesi son derece önemli ve kullanışlı olacaktır.

Sağlık, finans, oyun, eğlence, eğitim, medya, hukuk ve hatta sanat, edebiyat gibi yaratıcı disiplinler gibi çok sayıda alanda zaten yer almaktadır. Gelecekte, daha fazla alana ve niş işlere yayıldığını daha somut düzlemlerde görmek pekte şaşırtıcı olmayacak.

Yapay zeka, makine öğrenmesi, derin öğrenme nedir, bu kavramların kapsama alanları ve aralarındaki farklılıklar, zihnimizle olan benzerlikleri nelerdir? 

Yapay zeka nasıl bir teknolojik alt yapı ile çalışır? Nasıl öğrenir? 

Günlük yaşamlarımıza, işlerimize neler sağlar? 

İlgi duyan herkes katılabilir.

8 Temmuz 2021 Perşembe 20:00 – 22:00
15 Temmuz 2021 Perşembe  20:00 – 22:00

“2004 yılı Bilgisayar Mühendisliği mezunuyum. 16 yıldan fazla bir süre boyunca, küçük veya büyük ölçekli kurumsal firmaların yazılım geliştirme departmanlarında, yazılım geliştirme, yazılım takım liderliği ve proje yönetimi görevlerinde bulundum. Son 2 yıldan bu yana ise Algomedi Bilgi Teknolojileri Ltd. adında, kurucu ortağı olduğum yazılım şirketi ile çoğunluğu yurt dışı olmak üzere, pek çok kurum ve kuruluşun yazılım ihtiyaçlarını başarıyla karşılayan bir şirketin yöneticisiyim.

Bulut sistemler, çok katmanlı yazılım mimarileri tasarlıyor ve yazılım projelerinin, endüstrinin ihtiyaçlarını, mevcut yapılarını, problemlerini analiz ederek dijital ortamlara dönüşümünde çözümler üretmekteyim.

Veritabanı sistemleri, büyük veri ortamları, veri analitiği ve yapay zeka konularında çalışıyorum. Yazılım projelerinde yalın, pratik, akılcı çözümlemeler konularında başarılı, üretmeye, keşfetmeye istekli bir mühendisim. Görev aldığım yazılım projelerini başarıya götürmek, tüm yazılım paydaşlarıyla iyi ilişkiler kurarak, çözüme giden yolda kararlı teknolojilerin kullanılmasını teşvik eden bir yapıya sahibim.

Son 3 yıldır yoga ile ilgileniyorum. Yoga ile tanışmam Kadıköy Hariom Yoga Merkezi ile oldu. Zamanımın çoğunu bilgisayar başında geçirmek zorunda kalan biri olarak, yoganın verdiği enerji ve nefes farkındalığı ile çok daha verimli çalıştığımı söyleyebilirim.”

Bu atölyede video kayıt yapılmayacaktır.  Canlı dersleri kaçırmamanızı tavsiye ederiz.