Yoga Terapi Uzmanlık Programı

Erdoğan Yenice
BAŞLANGIÇ: 15 OCAK 2022
BİLGİ VE KAYIT İÇİN LÜTFEN İNFO@ZİHİNGUNLERİ.COM’A MAİL ATINIZ

Patanjali yoga geleneği ve Ayurveda sağlık sisteminden gelen Yoga Terapi; kişinin her seviyede sağlıkla ilgili sıkıntılarıyla baş etmesi, belirtilerin azaltılması, bedenin dengeye gelmesi, yaşam gücünün artması için klasik yoga yaklaşımındaki asana, nefes, mantra ve meditasyon çalışmalarının kişinin ihtiyaçlarına göre uyarlanması ile oluşturulmuş bütüncül bir sistemdir. Sistem her beden yapısına göre uyarlanabilir. Ayrıca yoga tecrübesi gerektirmez, 7’den 70’e kadar her yaştan insan tarafından uygulanabilir.

Uygulama, yoga pozlarının vinyasa – akış şeklinde birbiri ardına sıralanması ve nefesle birlikte tekrarlanması şeklinde gelişir. Pozları tekrar etmek, bozulan sinir-kas sistemini tekrar dengeye getirmek için etkili yöntemlerden birisidir. Tekrarla birlikte hareket kalıpları değişmeye ve dolayısıyla bedendeki fiziksel dengesizlik (postür sorunları) düzelmeye başlar.

Dikkatlice sıralanmış yoga pozlarını,  nefesle birlikte akış halinde Yoga Terapi şeklinde uygulamak, daha derindeki kasları ve iç organları etkiler. Prana-nefes,  akış halinde olduğu için uygulamanızı daha meditatif bir hale getirir. Doğru akan nefes ve meditasyon hali ise psikolojik ve duygusal durumunuzu olumlu etkilediği için fizyolojik rahatsızlıklarla rahatça baş edebilmenizi ve kolayca iyileşmenizi sağlar.

Beden ve zihni üzerinde farkındalık yaratarak sağlıklı olmak isteyen herkes bu eğitime katılabilir;

– 200 saatlik Temel Yoga Eğitimini tamamlamış ve uzmanlaşmak isteyen yoga eğitmenleri,
– Fiziksel ve fizyolojik hastalıklarla ilgilenen tıp personeli,
– Herhangi bir fiziksel veya fizyolojik rahatsızlığı olan ve yoga ile şifa bulmak isteyen kişiler,
– Tecrübeli yoga severler

1.Modül: Yoga Terapinin Temelleri ve Fiziksel Rahatsızlıklara Uyarlanması 

– Yoga Terapi Felsefesi ve Genel stratejiler;
– Kas ve iskelet sisteminin yoga terapi açısından incelenmesi ve bedensel farklılıklarımız;
– Alt beden; bel, sakrum, kalçalar, siyatik, dizler, ayak bilekleri için yoga terapi uygulamaları;
– Üst beden; sırt, boyun, omuzlar, dirsekler, el bilekleri, omurga için yoga terapi uygulamaları;
– Kas ve iskelet sistemi hastalıkları; bel ve boyun fıtığı, boyun düzleşmesi, kifoz, lordoz, skolyoz, donuk omuz, tenisçi dirseği, diz problemleri, siyatik, fibromiyalji vs. gibi sorunlar için tıbbi tedaviye destek çalışmaları;
– Yoga pozlarının bedensel farklılıklara göre uyarlanması;
– Yoga pozlarını yoga terapi sistemine göre serileme prensipleri ve uzman eğitmenler için yoga terapi dersi hazırlama;
– Gözlemleme teknikleri ile hem kendi bedeninizi hem de diğer katılımcıların bedenlerini inceleme ve farklılıklara göre ders hazırlama;
– Örnek vaka çalışmaları; uygun kişiler bulunursa fiziksel rahatsızlığı olan kişilerle örnek yoga çalışmaları yapılacaktır.

Bu eğitimde sunulan hiçbir şey tıbbi tedavi yerine geçmez! Bu çalışmalar tamamen tıbbi tedaviye destek amaçlı öğretilerdir. Önemli bir rahatsızlığınız varsa ve eğitime katılmayı düşünüyorsanız mutlaka doktorunuza danışın ve eğitmenlere önceden bilgi verin.

Bu program YA International 500 saat eğitim uygulamasının bir parçasıdır. Katılımcılara 100 saatlik “Yoga Terapi Uzmanlık sertifikası”, verilir. Sertifikaya hak kazanmak için bütün eğitim ve inzivaya katılım zorunludur. Verilecek ödev ve okumaların eksiksiz ve tam olarak yapılması gerekmektedir. YAI sistemine dahil olma koşullarını lütfen sorunuz.

Yoga Terapi Uzmanlık Programı 100 saatlik modül için ücret 2.850 TL + KDV’dir.
Kayıt sırasında 950 TL+KDV, kalan ücreti ise eğitim boyunca 2 taksit şeklinde ödeyebilirsiniz.
Ücrete bütün eğitim materyalleri, eğitim süresindeki uygulama dersleri ve inzivadaki eğitim dahildir.
İnziva buluşmasında konaklama ücreti fiyata dahil değildir.
Lütfen burs imkanlarını sorunuz.

– 15 Ocak Cumartesi  – 16 Ocak Pazar: Saat 10.00 / 18.00 (Teori ve uygulama)
– 29 Ocak Cumartesi  – 30 Ocak Pazar: Saat 10.00 / 18.00 (Teori ve uygulama)
– 05 Şubat Cumartesi  – 06 Şubat Pazar: Saat 10.00 / 18.00 (Teori ve uygulama)
– 12 Şubat Cumartesi  – 13 Şubat Pazar: Saat 10.00 / 18.00 (Teori ve uygulama)
– 18 Ocak Salı ve 17 Şubat Perşembe arası her salı ve Perşembe günü 19.00 – 20.00 (Uygulama)
* Cumartesi ve Pazar günleri 10.00 – 18.00 arasında hem teori hem de uygulama dersleri olacaktır.
* Salı ve Perşembe günleri 19.00 – 20.00 arasında uygulama dersleri olacaktır.
* İnziva: 1 ve 2. Modül eğitimlerin arkasından Temmuz ya da Ağustos ayında 4 günlük bir inziva yapılacaktır. İnzivaya katılım zorunludur.
* Eğitim süresi; 1. Modül toplam 100 saattir.

Ülkemizin kişisel gelişim, psikoloji, spiritüel kitaplar, bilgisayar teknolojileri ve iş dünyası konusunda önemli yayınevlerinden birisi kabul edilen Sistem Yayıncılığın kurucusuyum… Uzun yıllar psikoloji, sosyoloji, felsefe, NLP teknikleri, aile dizimi, iletişim, iş dünyası konulu kişisel gelişim ve psikoloji kitapları yayınladım. Yazarları ile seminerler ve konferanslar düzenledim.  2003 yılında yoga ile tanıştıktan sonra birçok eğitmenden yoga, nefes ve meditasyon dersleri aldım ve bilinen bütün spiritüel çalışmaları deneyimledim. 2010 yılından itibaren yolculuğuma yoga eğitmeni olarak devam etmeye karar verdim… Klasik Hatha Yoga, Yin Yoga, Vinyasa ve Yoga Terapi tarzı uzmanlaşma eğitim programları ve dersler vermekteyim. 2015 yılı başında 25 yıl çalıştığım aktif yayıncılık hayatından çekildim ve Türkiye’nin çeşitli yerlerinde yoga, nefes, meditasyon eğitimleri ve kampları düzenleyerek devam etmekteyim… 

https://www.facebook.com/erdoganyenice34
https://www.instagram.com/erdoganyeniceyoga/

e-posta: erdoganyenice@gmail.com / 0552 616 4306

Yayıncı ve editör bir anne babanın kızı olarak 1988 yılında Dünya’ya geldim. Kitapların içinde büyüdüm, özellikle kişisel gelişim kitapları ve etrafımda Türkiye’nin en iyi psikologları vardı her zaman yazarlarımız olarak. Psikolojiye merakım bu şekilde başladı ve üniversite tercihim bu yönde oldu. 2011’de üniversiteden mezun olduğumda hali hazırda bir senedir Microsoft’ta staj yapıyordum ve stajım işe dönüştü ta ki 2016’nın sonunda kurumsal hayatın bana göre olmadığını anlayana ve istifa edene kadar. Önce, hayal kurmayı unuttuğum bu süreçte, bana en yakın ve en zevk veren şey olan yemek alanına yöneldim ve 1 sene aşçılık ve restorancılık eğitimi aldım. Kurs bitince babamla Edremit, Kazdağları’na taşınmaya karar verdik. Babam sayesinde az çok yogayla yıllar önce ilgilenmeye başlamış ama ciddi olarak eğilmemiştim. Edremit’e taşınmak beni bir nevi yogayla da buluşturdu, önce Hatha Yoga eğitimi aldım Fatma Nur Kayral hocamdan, sonra babamdan Yoga Terapi eğitimini aldım. Eğitmenlik yolculuğum bu şekilde başladı ve aynı zamanda babama asistanlık yapıyorum. Şimdiye kadar öğrendiğim her şey yogayla buluşunca çok güzel bir kombinasyon oldu ve olmaya devam ediyor. Namaste

e-posta: dilara_yenice@hotmail.com / 0553 267 6644