Wudang stili Qigong ve Tai Ji (Bireysel Ders)

BEYZA ABACI
212

Wudang Kung-fu, kökleri taocu felsefeye dayanan geleneksel bir Çin savaş sanatıdır. Bu sistemde içsel enerjiyi geliştirme çalışmaları, bedeni fiziksel olarak güçlü kılmaktan çok daha fazla önem taşır. Wudang Dağları içsel savaş sanatlarının merkezi kabul edilir.

Wudang sisteminde Qigong, içsel savaş sanatlarının temeli olarak yer alır. Amaç belirli fiziksel duruşlar sayesinde, beden hareketleri ve nefes teknikleri kullanarak qi’nin hissedilir hale gelmesini, enerjinin bedende doğru şekilde akmasını ve dengelenmesini sağlamaktır.

Taijiquan ise içsel bir savaş sanatı tekniğidir. Çalışmalarda yin-yang hareket prensipleri üzerine çalışılarak zıt enerjilerin uyum içinde ve akışkan bir şekilde akması hedeflenir. Hareketler düzenli olarak tekrar edildikçe beden hafifler, zihin sakinleşir ve odağı artar; nefes, beden ve zihin uyum içinde çalışır. Başta bedenimizin ve zihnimizin uyum sağlamakta zorlandığı hareketler akışkan ve doğal hale gelir. Düzenli çalışmalar sonucunda 3 hazine (zihin, beden, ruh) uyum içinde çalışmayı öğrenir ve bu akışkanlık tüm hayatımıza yansımaya başlar.

Günümüzde savaş sanatlarının bize kattığı en güzel hediye, zorluklar karşısında içsel çatışmalar olmadan hayatın akışına uyum sağlamayı bize öğretmesi; doğayı, evreni daha iyi anlamamıza katkıda bulunmasıdır.

Qigong ve Taiji ile içsel bir yolculuğa çıkabilir, gücünüzü keşfedebilirsiniz.

Bireysel dersimiz bir saatlik tek oturumdan oluşmaktadır. Oturum tarihine ve saatine hocanızla birlikte karar vereceksiniz.

Her yaştan ve seviyeden insana açıktır.

Bir yoga festivalinde Qigong ile tanışan Beyza, pratiklerine bu yönde devam etmeye karar vererek Esat Ataç ile çalışmaya başladı. Yaklaşık 6 senedir yoğun olarak Wudang stilinde Qigong ve Taiji antrenmanlarına devam etmekte, yılın belirli dönemlerinde WDP ana merkezi Berlin’de yoğun eğitimlere katılarak kendini geliştirmekte ve 2 yıldır çeşitli kurum ve kuruluşlarda aktif olarak eğitim vermektedir.

Türkiye’nin geniş katılımlı Taiji, Qigong ve Uzak doğu kökenli içsel sanatlar platformu olan İnterna’nın yetkin paylaşımcılarından biridir.

 

Kung-fu (qigong-taiji) Sertifikalar ve Atölyeler

Esat Ataç ile 6 yıllık çalışma ile;

5 animal, taiji quan 36 form, hui chun qigong serisi tamamlama sertifikaları

Wudang Deutchland’da 1 ay- 200 saatlik kung-fu eğitimi 2018

Wudang Deutchland’da 1 ay- 200 saatlik kung-fu eğitimi 2019

Xing-Yi Semineri – 32 saat (Stefan Müller ile)

 

İnterna Taiji Festivali 2017 (4 gün)

İnterna Taiji Festivali 2018 (4 gün)

İnterna Taiji Festivali 2019 (4 gün)

 

Yoga Sertifikalar ve Atölyeler

Yoga Alliance International, 200 saat, Bora Ercan, 2014
Yoga Alliance International, İleri Seviye, 150 saat, Bora Ercan, 2015
Yoga Alliance International, İleri Seviye, 150 saat, Bora Ercan, 2017

Daniel Anner ile 12 saat Thai Masaj Kursu
Daniel Anner ile 12 saat Acro Yoga
Poncho ile 12 saat Acro Yoga
Tatjana ile Refleksoloji (12 saatlik eğitim)
Defne Suman ile Shadow Yoga (1. prelüd)
Simin Uysal ile Şamanik Yolculuk Temel Eğitimi
İrem Greenfield ile Vinyasa Serileme Atölyesi

40 saatlik Temel Anatomi Eğitimi (Soner Özsu ile)

 

Referanslar: Zorlu PSM, Kollektif House, Reformist 2018, Reformist 2019, Pozitif A.Ş. ‘’Cappadox Festivali 2018’’, Türk Telekom, Assistt , Om Yoga Merkezi, Hariom Yoga Merkezi, Zihin Günleri 1 ev 2, Çin Kültür Derneği, Yeditepe Üniversitesi, Bodrum Yoga Festivali, İnterna Qigong Taiji Festivali, Akasya Yoga Festivali, Fit Together, Nuve Yoga, Caddebostan Yoga.

WDP ‘’Wudang Principles’’ içsel savaş sanatları sistemi hakkında detaylı bilgi ;

www.wdpistanbul.com